Auto Ajans

Haberler

Çip krizi biter, alüminyum başlar

Çip krizi biter, alüminyum başlar
Paylaş
Aralık 04
12:42 2021

Türkiye’de otomotiv sektörü çip krizinin gölgesinde sıradışı bir yıl yaşıyor. Üretimde sorun yaşayan şirketler, müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Sürekli yükselen döviz kuru ve enflasyona karşı cebindeki parasını korumak isteyen tüketicilerin otomobile yönelmesi, talebi tetikliyor. Markalar 3-5 ay sonrasına sıra yazıyor. Çip problemi adeta pandemiyi unutturmuş durumda. Peki 2022’de tedarik sorunu hafifler mi? Otomotiv sektörünü nasıl bir 2022 bekliyor? Doğuş Otomotiv’in elektrikli dönüşüm planları ne? Doğuş Otomotiv İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu ile Oksijen için gerçekleştirdiğim 26 Kasım tarihli röportajda otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve şirketin hedeflerini konuştuk.

Otomotiv sektörünün başına son iki yılda gelmeyen kalmadı. Sizi en çok ne zorladı?

Farklı alanlarda farklı şeyler zorladı. İnsan kaynağını yönetmek açısından tabii ki salgın. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı bize yönetim olarak bayağı yordu. Güzel de atlattık ama. Müşteri tarafında en çok çip krizi zorladı. Müşteriler araç almak istediğinde ‘Sana otomobil veremiyorum’ demek kadar üzücü bir şey olamaz satış organizasyonu için. Yani en son isteğimiz şey tüketiciye ürün verememek, bunu izah etmek çok yordu.

2021 yılı nasıl kapanacak?

Çip krizinden dolayı etkilenmeyen marka yok. VW’nin Wolfsburg fabrikasında üretim 1950’ler, İkinci Dünya Savaşı sonrası seviyelere kadar geriledi. Tahminim Kasım-Aralık ayları Ekim’den çok farklı geçmez, belki bir miktar yukarıda olabilir. O yüzden toplam pazar yılı 770-800 bin adetle ancak tamamlayabilir.

Döviz kurundaki dalgalanma piyasayı nasıl etkiliyor?

Kurlar, ekonomik koşulların etkisiyle satış tavanını belirlemiyor. Şu an arz, tavanı belirliyor. Arzın daha düşük seviyede olmasından dolayı ekonomik koşulların üzerinde kalıyor. Şu an bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olur. Ama arzda bir sıkıntı olmasaydı ekonomik etkileri ciddi anlamda hissederdik. Şu an arz, ekonomideki talep daralmasından daha fazla öne çıkıyor. Çünkü arz çok düşük.

Çip krizi ne zaman sona erecek?

Çip krizi 2022’nin ilk 6 ayında da kesin arzı kısacak. Hatta Eylül ve Ekim’e kadar devam edeceğini öngörenler var. Çip kriziyle bu iş bitmiyor, otomotiv üretimi tarafında da şu an en az bulunan madde çip olduğundan, kriz diyoruz. Aslında ikinci bir kriz daha var daha kimsenin konuşmadığı o da alüminyum. Çin, magnezyum ihracatını durdurdu. Magnezyum olmayınca alüminyum üretmek mümkün değil. Otomobillerin şasilerinde yüzde 30 ile yüzde 100’üne kadar alüminyum parçalar var. Şimdi çip istediğimiz kadar elimizde olduğumuzda bu sefer ikinci kıstas devreye girecek. Magnezyum eksikliğinden dolayı alüminyum olmayacak, bu da üretimin kısılmasına neden olacak. Daha onun etkisini hissetmiyoruz. Çip krizi o kadar çok daralttı ki üretimi. Diyelim ki üretim seviyesi yüzde 50’lere düştü. Belki alüminyum krizi üretim seviyesi yüzde 70’lere gelince kendini hissettirecek. Çipten sonra kapıda neler bekliyor göreceğiz seneye. O yüzden arz tarafında sıkıntılar 2022’de kesin devam edecek ya çipten ya da alüminyumdan bu net.

Satışlarımız % 20 daha fazla olurdu

Tedarik sıkıntısı olmasaydı Doğuş Otomotiv’in satışları nereye doğru giderdi?

Kesin çok daha çok satardık. Tahminim bugünkü satışların herhalde yüzde 15-20 üzerinde olurdu. Doğuş Otomotiv markaları olarak 10 ayda yaklaşık 110 bin araç sattık. Çip krizi etkisi olmasaydı bu rakam 130 bin adet olurdu. Ama 150 bin adede çıkmazdı.  Çünkü burada yanlış algı da var. Araç bulanamadığından müşteriler yoğun şekilde ürün arıyor. Böylelikle farklı farklı arama kayıt sistemlerinde gözüküyorlar, aynı müşteri 2-3 kere sayılıyor. O yüzden şu anki talep tahminlerini yüzde 30-40 abartı olduğunu düşünüyorum. Sektörde ‘Yüzde 50 daha fazla satardım’ deniliyor, buna çok inanmıyorum açıkçası.

Seneye ilk 6 ay sert daralma yaşanır

Türkiye’de tahminde bulunmak zor ama 2022 yılı için gelen sinyaller nasıl?

Bu yılın ilk 6 ayı iyi geçmişti. Önümüzdeki yılın ilk yarısına baktığımızda kesin bir daralma olacaktır. İlk 6 ay, 2021’in çok gerisinde kalır. Yıl genelini sorarsanız, Türkiye’de çok uzun vadede ne olacağını kestirmek çok zor.

Elektriklide uykularım kaçıyor

Dünyada elektrikli dönüşüm hızlandı. VW Grubu da bu alanda oldukça iddialı. Doğuş Otomotiv’de Porsche Taycan dışında elektrikli modeller henüz Türkiye’ye gelmedi…

VW Grubu, elektrikli otomobile 73 milyar euro yatırım yapacağını açıkladı. Benim bildiğim otomotiv sektöründeki en büyük yatırım rakamı. VW’nin hedefi 2025’e kadar kadar 70 elektrikli aracı pazara sunmak. 20 adedini yollara çıkardı farklı markalarda. Türkiye’de sadece Porsche Taycan’ı getirmemizin nedeni mevcut yönetmelikler. Elektrikli araçların hepsi ayın zamanda connected yani bağlantılı. Sürekli telefon çipiyle bağlı olması gereken araçlar. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ne yazık ki şu anki mevzuatta ulusal telekomünikasyon şirketinin çipini koyamıyorsan otomobile bu ürünlerin ithalatını yasaklıyor. Bu çip dediğiniz şey öyle cep telefonunda kullanılan gibi değil. Araçların içinde fiks, programlanan çipler. Bizim gibi bütün markalar Avrupa’da 1-2 telekom şirketiyle anlaşarak otomobillerin bağlı olmasını istiyorlar. Her ülkede farklı şirketle anlaşma şansları yok. Teknik olarak da mümkün değil. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ile birlikte BTK’yla konunun çözümü için görüşüyoruz. Ne zaman ki gerekli izinler çıkarsa elektrikli modellerimizin ithalatına başlayabiliriz.

Elektrikli modellerin lansman tarihleri belli mi?

VW Grubu, önümüzdeki yıl Audi Q4 e-tron, Porsche Taycan Sport Tourismo’yu sunacak. 2023’te ID.4, ID.Bus, Audi e-Tron GT, Cupra Born, Skoda Enyaq, elektrikli Porsche Macan, 2025’te ID.5, VW Aero’yu çıkarmayı hedefliyor. BTK ile bayağı bir noktaya geldik yönetmeliğin çözümü konusunda. Önümüzdeki yıl elektrikli araçların ithalatına başlayabiliriz. Biz 2022 yılı içerisinde ID.3’ü getirmeye çalışacağız. Takip eden yıllarda da diğer modelleri satışa sunacağız. Daha tam anlaştığımız bir ajandamız yok. Almanya da bizden ithalatın resmiyet kazanmasını bekliyor. Ondan sonra plan yapabilecekler. Yaklaşık 2 yıldır otomotiv sektörü BTK meselesiyle uğraşıyor. Çünkü 2 yıl daha sürerse o zaman belki ID.3, ID.4 yerine farklı bir modelle girebiliriz. O zaman ürünler 3-4 yaşına girmiş olacak, ona bakmak lazım. Konu tamamen Türkiye’nin elinde dersem yanlış olmaz.

Türkiye’de elektrikli otomobil yaygınlaşır mı? TOGG, olumlu etkiler mi?

Türkiye’de elektrikli otomobilde potansiyel var. Müşterilerde de çevre duyarlılığı ve bu teknolojiye olan güvenleri gitgide artıyor. Dünya çapındaki basını takip ediyorlar, ülkeleri ziyaret ettiklerinde refah seviyesine paralel bu işin nasıl geliştiğini görüyorlar. O yüzden Türkiye’de ciddi bir iştah var, özellikle büyük şehirlerde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya’da… Elektrikli araçlara yoğun ilgi var diyebilirim. İlgi tarafından başım ağrımıyor diyebilirim. Şu anki benim uykumu kaçıran ilgi tarafı değil. Rekabetin olması güzel bir şey, TOGG pazarı canlandırır. Tüm rekabeti diri tutar. Otomotiv sektörü kadar da rekabetçi bir sektör yok. 45 marka 350 model ile birbiriyle sürekli rekabet halinde. TOGG’un da yerli marka olarak buraya girmesi, devletimizin de projenin başarılı olması için elektrikli araçlara farklı öncelik vereceğini tahmin ettiriyor bize. Bize de birkaç kırıntı düşer diye tahmin ediyoruz böyle bir durumda.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!