Auto Ajans

Haberler

Çip gölgesinde yerliler öne çıkar mı?

Çip gölgesinde yerliler öne çıkar mı?
Paylaş
Eylül 13
07:00 2021

Türkiye otomobil pazarında yerliler yeniden öne çıkmaya başladı. Matrah düzenlemesinin olumlu etkisi ve tedarikte ithallere oranla daha az sorun yaşamaları sayesinde, yerli markalar vites yükseltecek gibi görünüyor. Sinyaller Ağustos ayında gelmeye başladı. Yerli otomobillerin pazar payı Ağustos’ta bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Temmuz’da yüzde 37.1’e gerileyen yerlinin payı geçen ay yüzde 44.6’ya çıktı. Eğer Toyota’nın Sakarya fabrikası Ağustos’ta bakım ve çip molası vermeseydi, hiç kuşkusuz bu oran daha yüksek olabilirdi. Her ne kadar yerli markalar tüketicilere 1 ay sonrasına sıra yazsa da ithallere göre daha avantajlı durumdalar. Bazı ithal markalarda istenilen modeller için 3-4 ay sonrasına gün veriliyor.

İşin ilginci geçen yıl yerlilere destek iddiasıyla yapılan ÖTV artışları, ‘Made in Turkey’ imzalı araçlara olumlu bir katkı sağlamazken, tam tersi ithal otoların payı yükselişe geçmişti. Şimdi ise çip krizi ve matrah güncellemesi ile yerliler rekabette bir adım öne çıktı. Peki yerli otoların pazar payı ithalleri yakalar mı? Yılın son çeyreğinde ithal markaların siparişlerinin geleceğini varsayarsak zor. Ancak aradaki makasın fazla açık olmayacağı ortada.

Autoshow heyecan yaratır mı?

İşte böyle bir dönemde 4 yıl aradan sonra Autoshow Fuarı bu hafta başlıyor. İlk kez dijital ortamda gerçekleşecek Autoshow, heyecan yaratacaktır. Şirketlerin iyi hazırlandıklarını görüyoruz. ‘Mobilite’ konseptiyle düzenlenen fuarda özellikle yeni elektrikli modeller, otomobil tutkunlarıyla buluşacak. Hemen hemen tüm markalar 3 boyutlu stantlarını elektriklilere ayırdı. Ne zaman getirecekler o ayrı tabii. Geleneksel fuarların satışlara etkisi olduğuna şahit olduk. Sanal ortamda bu yaşanır mı, markalar talebe cevap verebilir mi, hedeflendiği gibi 1 milyon kişi siteyi ziyaret eder mi? Markalar ve otomobil meraklıları için farklı bir deneyim olacağı kesin. Organizasyonla ilgili geri dönüşler, Autoshow’un geleceğini de belirleyecek. Tamamen dijital platforma mı dönüşecek yoksa pandemi sonrası yeniden fiziksel mi yapılacak… Tüm dünyada geleneksel fuarlar tartışılıyor ama koronavirüs döneminde sanki geleneksel fuarları herkes özledi gibi.. Sosyalleşmek, yeni bir otomobilin içine binip o kokuyu koklamak herkesin burnunda tütüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!