Auto Ajans

Haberler

Çip krizi ne zaman bitecek?

Çip krizi ne zaman bitecek?
Paylaş
Ocak 17
07:04 2022

Çip krizi nedeniyle küresel otomotiv sektöründe 10.3 milyon adetlik üretim kaybı yaşandı. Peki tedarik sorunu ne zaman sona erecek? Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, tedarik sıkıntısının genel anlamda devam edeceğini belirterek, “Birinci yarı yıl böyle gidecek, 6’ncı aydan sonra bir miktar iyimserliğimiz var. 2023’ün ilk çeyreği sonundan itibaren de hayatın normale dönebileceğini değerlendiriyoruz” diye konuştu. Online basın toplantısında değerlendirmeler yapan Yenigün, yılbaşında nedense bir iyimserliğin oluştuğunu ancak sadece tarihin değiştiğini, sorunların sürdüğünü söyledi

Pişmiş tavuğun başına gelmedi

OSD Başkanı Yenigün, şöyle devam etti: “Bizim gibi şirketler artık tedariği, ayda bir yapılan tedarik toplantılarını hâlâ günde bir yapmaya devam ediyoruz. Her akşam tedarik zinciri toplantımız var. Her gün yeni bir resim çıkıyor ortaya. Tabii bunun detayında tedarikçilerin yaşadığı sıkıntılar, özellikle Çin kaynaklı hammadde sıkıntıları. Ve tabii ki Uzakdoğu’da Omicron öncesi varyantın yarattığı üretimde sıkıntılar, kapanan fabrikalar. Bu arada yatırımlar da devam ediyor. Geçen gün çok enteresan bir şey oldu. Çip üretimini yapan makineleri üreten Hollandalı bir şirket ASML. Kendi aramızda da konuşmuştuk, biz acaba kendi makinamızı alsak, kendi çipimizi üretebilir miyiz diye… Ama tabii sadece beyin fırtınası maddesi gibi. O zaman da demiştik ki, bu fabrikaya bir şey olursa dünya hepten gider. O fabrikada maalesef bir yangın çıktı. Ama umuyorum kısa zamanda normale döndürecekler hayatı. Yani bu son iki yılda pişmiş tavuğun başına gelen otomotiv ve teknoloji şirketlerinin başına geldi.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!