Auto Ajans

Haberler

Çip krizi ne zaman bitecek?

Çip krizi ne zaman bitecek?
Paylaş
Nisan 14
18:10 2021

Küresel çip krizi otomotiv sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yarı iletken sorunu Türkiye’ye de sıçrarken, Oyak Renault, Tofaş ve son olarak Ford Otosan üretime belirli süreler ara vermek zorunda kaldı. Herkesin korkusu geçen yıl yaşanan araç bulma sıkıntısının hortlaması… Peki çip krizi ne zaman sona erecek, Türkiye’ye etkileri ne olacak? Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, küresel üretimde çip nedeniyle bu yıl 2.4 milyon adetlik üretim kaybının beklendiğini söyledi. Yansımaların Türkiye’ye de geldiğini hatırlatan Yenigün, “Esasında bu aşamaya kadar dünyadaki yansımalarından daha yumuşak atlattık. Bunun yansımaları olacak. Nasıl peki toparlanıyor muyuz, bugünkü veya bugüne kadar yapılanlarla iş toparlandı mı derseniz cevabım hayır” dedi.

Ağustos sonrası sorun azalır

Haydar Yengün, şu bilgileri verdi: “Teksas’ta çok büyük bir soğuk dalgası oldu, enerji nakil hatları hasar gördü ve soğuklar geçtiğinde hasar gören hatlar nedeniyle önceliği evlere verdiler. Dolayısıyla sanayi ciddi bir şekilde geri kaldı. Bunun yarattığı bir eksiklik var, pandeminin yarattığı üretimde bir sıkıntı var, depremin yarattığı bir sıkıntı var, bir de üzerine çok büyük bir üreticinin fabrikası yandı orada bir sıkıntı var, olay çok trajikomik bir hale geliyor; oradan gelen malların Süveyş Kanalı’nda sıkışması var ki oradaki süre sadece birebir yansımayacak daha da kötü yansıyacak çünkü sistemin geri toparlanması zaman alacak. Konteyner sıkıntısı var ve bütün bunların üst üste gelmesinden kaynaklı olarak bu sıkıntının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngörüyoruz. Bunu iyi yöneten firma bu sıkıntılı süreçten daha az hasarla çıkacak. Ancak bu söylediklerim yakın zaman için geçerli. Yakından takip ediyoruz bu yarı iletken üretimi ile ilgili çok ciddi çeşitli ülkelerde çalışmalar var, Uzakdoğu ve ABD dahil olmak üzere. Oradan gelecek olan düzelmenin de nispeten Temmuz – Ağustos sonrasında daha yüksek bir malzeme arzıyla da imkanı olan şirketlerin bu kayıpları kapatabileceğini de öngörüyoruz. Dolayısıyla sorunuza önümüzdeki 2-3 ay için cevap verirsem ‘Evet’ sıkıntı devam edecek gibi gözüküyor, ancak yıl toplamında cevap verirsem iyimser konuşmak istiyorum, sektör olarak konuşuyorum yıl sonuna kadar belki de bu eksikleri toparlayacağımız bir resim görebileceğiz gibi geliyor bana.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

🚘Suzuki, küçük off-road aracı Jimny'nin daha büyük ve uzun versiyonunu üretecek.

🚘5 kapılı Jimny Long'un 2022'de satışa sunulması planlanıyor.

http://www.autoajans.com/suzukiden-uzun-jimny-surprizi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!