Auto Ajans

Haberler

40 bin adetlik satışla rekor kıracak

40 bin adetlik satışla rekor kıracak
Paylaş
Mayıs 10
07:03 2021

Çip krizinin etkisi tüm dünyada daha fazla hissedilirken, markaların tedarik sorunları büyüyor. Birçok şirket üretimlerde aksama yaşıyor, hedefleri şaşıyor. Çip probleminin etkileri ülkemizde de görülüyor. Üretimde zorunlu araların yanı sıra markalar bazı modellerde tedarik sıkıntısı yaşıyor. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, çip krizinin tüm otomotiv sektörünü ciddi anlamada etkileyen bir sorun olduğunu, kendilerinin de bir parça yaralandığını söyledi. Online basın toplantısında soruları yanıtlayan Alkım, “İlk 4 aylık satış adetlerimize baktığımız zaman pazarın bir tık altında, pazarla paralel büyüme gösterdik. Ama aslında istediğimiz büyüme rakamına çok da ulaşabildik mi? Çok daha fazla tedarikimiz olsaydı bunun çok daha ötesine gidebilirdik” dedi.

C3 Aircross’ta gecikmeler yaşandı

Alkım, Nisan ayı sonunda ellerindeki tüm otomobilleri müşterilerle buluşturduklarını, stoklarının kalmadığını belirtti. Selen Alkım, çip kriziyle ilgili şu bilgileri verdi: “Mayıs ayından Haziran’a kadar bu çip krizi ne şekilde devam edecek, yaşayıp göreceğiz. Aslında ilk üç ayda biraz daha iyimserdim. Çünkü diğer otomotiv markalarına baktığımız zaman biz biraz daha az etkilenmiştik. Ama C3 Aircross modelimizde bu çip krizinin biraz daha fazla etkilendiğini gördük. Ama şu şekilde yaptık… C3 Aircross ile ilgili bir takım siparişler vardı. Çip krizi sebebiyle üretim durmadı ama üretimde bir takım gecikmeler yaşandı. Müşteri siparişleri vardı, belli bir fiyattan anlaşılmıştı. Bu müşterilerimizi herhangi bir şekilde mağdur etmemek için kurun artmasına rağmen ilk anlaştığımız fiyat seviyesinden müşterilerimize araçlar geldiğinde teslimatlarımızı gerçekleştirdik. Zira gerçekten bizim için önemli olan müşteri memnuniyeti.”

Çip krizin birkaç ay daha devam edeceğini, bu krizde Citroën olarak müşteri memnuniyetini çok iyi şekilde yönetmeleri gerektiğini kaydeden Selen Alkım, “Bunu, bu zamana kadar da iyi bir şekilde yönettiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günleri hep beraber yaşayıp, göreceğiz. Ama eğer tedarikte daha fazla aksaklık gerçekleşmezse… Çünkü ne mutlu ki bizim bu çip krizinden sebep herhangi bir üretim durması yaşadığımız bir modelimiz olmadı. Evet, üretimde birtakım aksaklıklar, gecikmeler oldu. Ama üretimin durduğu herhangi bir versiyon, motor veya modelimiz olmadı. Dolayısıyla biz yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz bir takım gecikmelerle” şeklinde konuştu.

Tüm zamanların zirvesi

Alkım, bu yıl 40 bin adetlik satışa ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, rekor kıracaklarını belirtti. Alkım, şöyle devam etti: “2018’de 12 bin adet seviyelerinde satış gerçekleştirirken, 2021 yılı için 40 bin adetlik bir hedef belirledik kendimize. 2018- 2021 kıyaslamasında 3.2 katlık bir büyüme görüyoruz. Citroënin Türkiye’de faaliyet gösterdiği yıllar içerisinde hiçbir zaman 31 bin adedin üzerine çıkmadı. Nemo’nun çok ciddi satış adetleri gösterdiği dönemlerde bile 30-31 binin üzeri görülmedi. İlk dört ayda Covid-19 kaynaklı üretim aksamaları olmasaydı, biz bunun çok daha yukarısına çıkardık. 40 binin daha üzerinde bir adetle bitirirdik 2021’i. Ama şu andaki plan 2021’i 40 bin adetle bitirmek.”

Yeni C4’ten 6 ayda 4 bin tane satacak

Satışa sundukları yeni C4’le ilgili hedefleriyle de ilgili bilgi veren Citroen Türkiye Genel Müdürü, “Haziran’dan itibaren bütün potansiyelini göstermeye başlayacağını düşünecek olursak yaklaşık 4 bin adetlik bir satış hedefi belirledik. C4, Haziran-Aralık’ta yüzde 12’lik bir segment payı oluşturacak gibi gözüküyor. Toplam satışlarımızın da yüzde 10’unu C4’ten gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!