Auto Ajans

Haberler

Çip krizinde OSD’nin tahmini iyimser

Çip krizinde OSD’nin tahmini iyimser
Paylaş
Mayıs 03
07:05 2021

Çip krizi küresel otomotiv sektörünü olumsuz etkilemeye devam ederken, ne zaman sona ereceğine ilişkin farklı tahminler ortaya atılıyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Temmuz-Ağustos döneminde sorunun azalacağını belirtiyor. Buna karşılık Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) yeni Başkanı Albert Saydam sorunun kısa sürede çözülmeyeceğini düşünüyor.

Online basın toplantısında konuşan Saydam, çip tedariğinde yaşanan sorunun birçok etkenden kaynaklandığına dikkat çekerek, “Sorunda kuraklık önemli ama esas bütün bunları tetikleyen bir de silisyum hammaddesi problemi var. Yarı iletkenin hammaddesi silisyum. Ve silisyum sadece yüksek elektrik kullanımıyla yarı iletkene çevriliyor. Bunu da en çok yapan Çin. Çin’deki kuraklıktan dolayı hidroelektrik santralleri çalışmıyor ve maliyetler yükseliyor. Bu yüzden, pandemiyi de işin içine kattığınızda krizin derinliği arttı. Bu sadece deprem, yangın ve kuraklıkla ilgili de değil. Zincirde ters gidebilecek her şey ters gitti” dedi.

Haydar Yenigün’ün daha küresel bilgilere ulaşabildiğini hatırlatan Saydam, “Ben Temmuz ve Ağustos ayını tabii ki iyimser görüyorum. Muhtemelen 2020’deki Amerika’da bir yatırım var, yarı iletken yatırımı devreye girmeden bu krizi en azından şöyle söyleyeyim ucu ucuna gideceğiz. Krizde üçüncü çeyreği aşarız diye tahmin ediyorum” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!