Auto Ajans

Haberler

Çip krizinin Türkiye’ye faturası 4 milyar $

Çip krizinin Türkiye’ye faturası 4 milyar $
Paylaş
Ekim 25
07:00 2021

Otomotiv ana sanayi gibi tedarik sektörü de son dönemde yaşanan gelişmelerden endişeli. Taşıt Araçları ve Tedarik Sanayi (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, gündemde iyi bir haber olmadığından yakınarak, “Her bakımdan hiç olmadığı kadar negatif bir ajandayla karşı karşıyayız. Güvenin azalmasından iflaslar olabilir şiddetinde geniş bir spektrumda olumsuz haberler var. Dünya otomotiv sanayinde bu yıl 210 milyar dolarlık bir kayıptan bahsediliyordu. Şu anda bu rakam 250 milyar dolara doğru gidiyor. Dünya otomotiv ticaretindeki payımızda yaklaşık yüzde 1.5-1.7’dir. Basit bir hesapla bizim de yaklaşık 3-4 milyar dolarlık bir kaybımız var. Biz derken Türk otomotiv sanayi, tedarik ve ana sanayi dahil” değerlendirmesini yaptı. Küresel otomotiv sektöründe ciddi bir belirsizliğin olduğunu belirten Saydam, nedenlerini şöyle aktarıyor:

Elektrifikasyon beklenenden hızlı

“Pandemi, tedarik zincirindeki kriz, bir de elektrifikasyon. Elektrifikasyonla ilgili çok konuştuk. Ama her konuştuğumuz aylar içinde o ay kadar sene öne çekiliyor takvim. İlk başta, bir sene önce 2035 veya 2040’tan evvel elektrikleşme olmaz derken ülkeler, şehirler, belediyeler teker teker şehirlerinde veya pazarlarında elektrik veya sıfır emisyonlu araç haricinde, içten yanmalı araçlara müsaade etmeyecekleri yönünde açıklamalar yapıyor. Takvimlerini öne çekiyor. En sonunda 2030’ların başı derken şu anda 2025’lere kadar, takvim çekilmiş durumda. Bunun da yarattığı tabii ki stresli ortamda daha yüksek bir stres var. Herkes bir gelecek kaygısında. Herkes derken dünya otomotiv sanayinin tüm paydaşları.”

Maliyetleri yönetemiyoruz

Bunun haricinde maliyetleri yönetmekte zorlanılıyor. Yine ülkemize ait değil, bu veriler bizim daha çok alıştığımız ama Avrupa’nın veya Batı ülkelerinin pek alışmadığı veriler. Doğalgaz yüzde 200, çelik yüzde 65 arttı. Bunun haricinde diğer plastik emtialarda artış var. Alüminyumda artış var. Bunun ötesinde, artışa rağmen temin edememek sorunları mevcut. Ve bu belirsizlik esasında özellikle otomotiv sanayinin hiç alışmadığı bir belirsizlik. Otomotiv sanayinde; biz hep derdik ki; biz bu sene değil, biz üç sene sonra, beş sene sonrasının planlarını konuşuyoruz veya ona göre projeksiyonlar yapıyoruz, önlemlerimizi alıyoruz. Şu anda ise Avrupa’da ve otomotiv sanayinde 2022 nasıl olacak? Hatta birçok sorun var. Bu sorunların ne zaman çözüleceği, bırakın nasıl çözüleceğini, ne zaman çözüleceği konusunda herhangi bir takvim yok. Ve sürekli elektrikleşmenin öne çekilen bir takvimi var. Pazar üzerindeki, sanayi üzerindeki baskı artıyor.”

2022 çok daha zor bir yıl olacak

Albert Saydam, küresel olarak 2022’nin çok daha zor bir yıl olacağını belirterek, “Hatırlatmak isterim; pandemi olduğu dönemde, işte 2021’de toparlanacağız, 2022’de ise dünya otomotiv sektörü olarak 2019’un üstüne çıkacağız. Hatta 2023’lerde 100 milyon araçlık rakama ulaşılacak diye bir varsayım vardı. Şu anda bu mümkün olmayacak, hatta 2022’nin ne olacağı bile bilinmiyor” diye konuştu.

Üretim azaldı, izin kullandırıyoruz

Tedarik sektörünün şu anki durumunun pandeminin en yoğun yaşandığı döneme benzediğine değinen TAYSAD Başkanı, şöyle devam etti: “Üyelerimizde ciddi anlamda kapasite kullanımında düşüklükler var. Bu, söylediğim gibi neredeyse pandemi dönemindeki olumsuz tabloyla eşdeğer bir duruma gelmiş vaziyette. İzinleri kullandırıyoruz. Kapasite kullanımımızda ciddi bir azalma var. Ama bazı adımlar atılırsa, özellikle ihracatta bu kayıpların kapatılabileceğini tahmin ediyoruz. Şu anda yaklaşık olarak 11-11.5 milyar dolarlık ihracatımız var. İki yıl içinde bu tutar 15 milyar dolara çıkabilir. Bakın, 15 milyar dolara çıkarken şunun altını çizmek istiyorum, pazar büyümesini öngörmememize rağmen.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!