Auto Ajans

Haberler

Çip krizinin faturası büyüyor

Çip krizinin faturası büyüyor
Paylaş
Temmuz 19
07:00 2021

Çip krizinin etkileri yılın ikinci yarısında artarken, tedarikte yaşanan sorunlar salgın sonrası toparlanmayı da geciktiriyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, bugüne kadar global üretimde 4.94 milyon adetlik kayıp yaşandığını, yıl sonunda bu rakamın 6.1 milyon adet olmasının beklendiğini açıkladı. Online basın toplantısında konuşan Yenigün, küresel otomotiv sektöründe tam toparlanmanın 2021 sonrası olacağının öngörüldüğünü belirterek, “Avrupa Birliği tahminlerinde  tam toparlanmanın bir miktar daha geç olacağı görülüyor. Yani 2022 ile yine pandemi şartlarında geçireceğiz diye raporlanıyor. Ancak ben bu kadar kötümser değilim. Yani bu yeni mutantlar, vesaire, bunlar hep virüsün esasında normal bir grip virüsü haline dönüşmesi süreçleri. Bu zaman içinde insanların, insan vücudunun bu virüsle yaşaması öğrenilecek. Bu süreçte ben AB tarafında daha iyimser bir bakış açısına sahibim” dedi.

Çok ciddi kayıp değil ama…

Yenigün, Türkiye ile ilgili yıl sonu öngörülerini bir miktar azalttıklarını kaydetti. Buna göre, 1 milyon 440 bin-1 milyon 530 bin adet olarak beklenen üretimin 1 milyon 390 bin-1 milyon 480 bin adet düzeyine gerilemesi öngörülüyor. 1 milyon 100 bin-1 milyon 150 bin adetlik ihracatın da 1 milyon 20 bin-1 milyon 90 bin adede gerilemesi bekleniyor. Haydar Yenigün, revizyonla ilgili olarak şunları belirtti: “Öngörülerimizde azalmanın temel birkaç nedeni var.  Ama en önemli nedeni hepiniz biliyorsunuz zaten çip krizi nedeniyle fabrikalarımız, çeşitli sürelerde duruyorlar maalesef. Önümüzdeki dönemde ne olacağı çok belli değil ama ihracat ve üretim olarak bakarsak çok yüksek adetlerde bir azalma söz konusu değil. İhracatta 80 binlik farktan bahsediyoruz. O kadar ciddi olmamakla birlikte bir miktar değişim olacağını öngörüyoruz.”

Sorun ne zaman çözülecek?

OSD Başkanı, çip sorunun bu yılın sonuna kadar sektörü tehdit etmeye devam edeceğini belirterek, “Tabii iyimser ve kötümser senaryolar yapmak lazım. İyimser tarafı çok göremiyorum. Kötümser tarafı da gelecek yılın birinci çeyreğinin sonu, belki  ikinci çeyreğe kadar devam edebilecek bir süreç diyorum. Çünkü temel neden hammadde tedariki” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!