Auto Ajans

Haberler

Çip sorunu yaşamamak için işi sıkı tutuyor

Çip sorunu yaşamamak için işi sıkı tutuyor
Paylaş
Ağustos 27
15:17 2023

Volkswagen Grubu, stratejik öneme sahip çipler için direkt olarak üreticilerle anlaşma yapıyor. VW Grubu, NXP Semiconductors, Infineon Technologies ve Renesas Electronics gibi şirketler dahil olmak üzere 10 üreticiyle direkt tedarik anlaşması yaptı. Elektrifikasyonun artması ve asistan sistemlerinin daha fazla kullanılmaya başlanması gibi nedenlerle çipe ihtiyaç giderek artıyor.

VW’nin yaptığı açıklamaya göre 1978’de bir Porsche 911’in kontrol ünitesi için sadece sekiz çip yeterken, bugün Skoda Enyaq’ın 90 kontrol ünitesiyle 8 bin civarında elektronik komponente sahip olduğu ifade edildi. 2030’da araçlardaki elektronik komponentlerin maliyetinin ikiye katlanacağı ifade ediliyor. VW, çiplerin bugünkü maliyetinin araç başına 600 euro civarında olduğunu belirtiyor. Artan çip ihtiyacı nedeniyle üretim aksaklığı yaşamamak adına VW, çip üreticileriyle daha yakın ilişkiler kurmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!