Auto Ajans

Haberler

Çip yüzünden Ekim’e sıra yazıyor

Çip yüzünden Ekim’e sıra yazıyor
Paylaş
Eylül 18
17:30 2021

Çip krizinin etkileri Türkiye’de iyice hissedilmeye başladı. Matrah artışı hem tüketicileri hem şirketlerin yüzünü güldürdü ancak bu kez talebe cevap verecek yeterli araç bulunamıyor. Yerli markalar 1-2 ay, ithallerde 3 ay sonrasına gün veriliyor. Fiat Yol Arkadaşım Connect’in online basın toplantısında soruları yanıtlayan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, tüm markalar gibi Eylül ayında da tedarikte sorun yaşadıklarını söyledi. Aytaç, müşterilere Ekim ayına sıra verdiklerini belirterek, “Elimizden geldiğince tüketicilerin talebine cevap vermeye çalışıyoruz. Müşteri beklemeyi sevmez. Ancak sorun bir süre daha devam edecek, öyle görünüyor” dedi.

Altan Aytaç, çip probleminin ne zaman sona ereceğiyle ilgili belirsizlik olduğunu söyledi. Aytaç, “Anlık yaşıyoruz. Gelecek yılı da tehlikeye sokabilir. Ancak hep böyle gitmeyecektir. Dikkat ederseniz, sorun bölgelere göre değişiyor. Bir tarafta azalacaktır, bir tarafta devam edecektir. 2022 hatta 2023 yılı telaffuz ediliyor” diye konuştu. Yıl sonunda toplam satışların 800-850 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerinin altını çizen Aytaç, çip sıkıntısı yaşanmasaydı daha yüksek bir pazarın oluşabileceğini sözlerine ekledi.

5 yılda 325 bin Egea sattı

Fiat’ın 8 aylık performansını da değerlendiren Altan Aytaç, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıldan beri pazardaki liderliğimizi devam ettiriyoruz. Yılın ilk 8 ayında 78 bin 726 bin adetle toplam otomotiv pazarının liderliğini sürdürüyoruz. Fiat markası Ağustos ayında 10 bin 366 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek, otomotiv pazarının tek başına yüzde 17.7’sini oluşturdu. TÜİK’in Temmuz sonu verilerine göre, 62 ilde lider konumdayız. 2016’dan beridir Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olan Fiat Egea liderliği bırakmadı. Sedan, hatchback, station wagon gövde seçenekleri ve aileye yeni eklenen Cross ile Egea Ailesi 5 yılda 325 bin adet sattı. Toplam otomotiv pazarında hedefimiz liderliğimizi sürdürmek.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!