Auto Ajans

Haberler

Citroen hedef çıtasını yükseltti

Citroen hedef çıtasını yükseltti
Paylaş
Ocak 19
12:40 2021

2019’da Bayraktar Holding’ten PSA Türkiye çatısı altına geçerek faaliyetlerini sürdürmeye başlayan Citroen, yükselişte. Citroen Türkiye, 2020’de yüzde 128 ile pazardan hızlı büyüyerek markalar sıralamasında 4 basamak birden atladı ve 10’uncu oldu. 2020’nin değerlendirildiği, 2021 hedeflerinin paylaşıldığı online basın toplantısında konuşan Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, 22 bin 254 adedi otomobil, 5 bin 226 adedi hafif ticari olmak üzere toplamda 27 bin 480 adet satış gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Pazar payımızı yüzde 3.6’ye çıkararak son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştırdık” dedi.

Alkım, binek otomobilde pazar paylarını 1.4 puan artırdıklarına dikkat çekerek, “Satışlarımızı yüzde 152 oranında artırdık. En hızlı büyüyen marka olmayı başardık. 2020’de her modelimizle büyüdük. Amiral gemimiz C5’in satışları yüzde 220 arttı, segmentinden yüzde 8 pay aldı. Satışlarımızın yüzde 30’unu oluşturdu. C3 Aircross, sınıfının en hızlısı oldu ve yüzde 5 pay aldı. Yeni C3’ün satışları yüzde 347 artış gösterdi. Satışlarımızın yüzde 25’i C3’ten oluştu. Pandemide tedarik sorunu çektiğimiz Berlingo’da yüzde 36’lık büyüme yakaladık, segment payı yüzde 9’u ulaştı” diye konuştu.

Tüm modellerinde büyüme bekliyor

2021 yılı için iddialı hedefler belirlediklerini söyleyen Alkım, şu bilgileri verdi: “Toplam pazarın 2021’te 700 bin adet düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Tüm markaların ortak görüşü bu yönde. Citroen Türkiye olarak 39 bin 500 araç satarak pazar payımızı yüzde 5.6’ya yükseltmek istiyoruz. Son dönemde yakaladığımız çıkış sürecek. Citroen’in payı 2018’de yüzde 2, 2019’da yüzde 2.5, 2020’de yüzde 3.6 olmuştu. Tüm modellerimizin segmentlerinde büyüyeceğini öngörüyoruz. C5’te 2.2 puan, C3 Aircross’ta 4.5 puan, C3’te 1.3 puan, Berlingo’da 1.3 puan segment payı artışı hedefliyoruz.”

Yenilenen C4 Nisan’da satışta

Selen Alkım, 2021’de yenilenen C4’ü pazara sunacaklarını, Mart sonu Nisan ayı başı gibi showroomlar’a geleceğini belirtti. C4’ün Türkiye’de önemli müşteri kitlesinin olduğunun altını çizen Alkım, yeni tasarı sayesinde hem HB hem SUV meraklılarına sesleneceklerini ifade etti. Alkım, yeni C4’ün elektrikli versiyonunu yılın son çeyreğinde getirmeyi planladıklarını belirtti.

Elektrikli Ami’yi getirmek istiyor

Yılın üçüncü çeyreğinde de yeni Citroën C3 Aircross modelinin yenileneceğini kaydeden Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü, “Tüm bu yeni model lansmanlarımız, güçlenen bayi teşkilatımız ve müşteri memnuniyetini odak noktamız olarak belirleyen anlayışımız sayesinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz” dedi. Selen Alkım, Citroen’in yeni mobilite aracı iki kişilik ‘Ami’yi de Türkiye’de yollara çıkarmak istediklerini ve bu yönde çalıştıklarını sözlerine ekledi. Ami’nin Fransa’da 14 yaş ehliyeti ile gençlerin kullanabildiğini, Türkiye’de 16 yaşındakilerin ulaşabileceğini söyleyen Alkım, ulaşılabilir bir araç olduğunu ifade etti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!