Auto Ajans

Haberler

Citroen’den en yüksek aylık satış

Citroen’den en yüksek aylık satış
Paylaş
Nisan 08
13:35 2023

Citroën, Türkiye pazarındaki bugüne kadar en yüksek aylık satış rakamını Mart’ta gerçekleştirdi. Mart ayında 5 bin 348 adetlik satış rakamına ulaşan Citroën, toplam pazarda yüzde 5.1’lik paya ulaştı. Markanın rekor satışına hafif ticariler ile C5 Aircross ve C3 modelleri önemli katkı sağladı. Citroen ilk çeyrekte 11 bin 275 adet araç sattı. 4 bin 360 adetlik hafif ticari araç satışıyla segmentte 5’inci sırada yer aldı. Mart ayında 1.094 adetlik satış rakamıyla satılan her 5 Citroën modelinden 1’ini temsil eden C5 Aircross, segmentinde elde ettiği yüzde 7.5’lik pazar payıyla 3’üncü sırada yer aldı. Markanın B-HB (hatchback) modeli C3, ilk 3 aylık dönemde 1.453 adetlik satış rakamıyla markanın önemli oyuncularından biri oldu.

Berlingo ile Mart ayında elde ettiği 1.102 adetlik satışla segmentinde yüzde 19 pay alırken, Türkiye’nin en çok tercih edilen 2. hafif ticari araç modeli oldu. İlk çeyrekte de Berlingo, 2 bin 445 adetlik toplam satışla 4’üncü en çok satılan model oldu. Yeni yıla yeni modelleri C4 X’i satışa sunarak başladıklarını hatırlatan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Yılbaşından bu yana araç tedarikinde yaşadığımız model bazlı kısmi sorunlara rağmen satış rakamlarımızı aydan aya yükseltmeyi başardık. Ve Mart ayında elde ettiğimiz 5 bin 348 adetlik satışla, Citroën’in Türkiye’de tarihindeki en yüksek aylık satış rakamına imza attık” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!