Auto Ajans

Haberler

Citroen’den ulaşılabilir elektrikli

Citroen’den ulaşılabilir elektrikli
Paylaş
Ekim 17
19:01 2023

Avrupalı otomobil üreticileri düşük fiyatlı Çin elektrikli araçlarının tehdidine karşı hazırlanırken Citroen, 25 bin euronun altında tam elektrikli yeni e-C3 modelini gösterdi. Yeni e-C3, Stellantis’in Trnava, Slovakya’daki fabrikasında üretilecek. 320 km menzile sahip ve 44 kWh lityum-demir-fosfat bataryalı araç için 23 bin 300 euroluk başlangıç fiyatı açıklandı. Elektrikli model, yüzde 20’den yüzde 80 şarj kapasitesine 25 dakikada ulaşabiliyor.

Bunun birlikte şehir içi kullanıma odaklı 200 km menzilli bir versiyon ise 2025 yılı başlarında 19 bin 990 euro fiyatla piyasaya sürülecek. Yeni e-C3 için teslimatlar 2024’ün ikinci çeyreğinin başında başlayacak ve üretim ilk çeyrekte başlayacak. Bununla birlikte Citroen, özellikle elektrikli araçların yaygın olmadığı pazarlarda ise aracı yeni C3 olarak içten yanmalı motorla sunacak. Markanın elektrikli e-C3 modeli, Hindistan ve diğer gelişmekte olan pazarlar için geliştirilen Smart Car platformu üzerine üretildi. Tata tarafından ilk olarak 2010’ların ortalarında PSA Grubu ve Dongfeng tarafından geliştirilen CMP platformunun modifiye edilmiş versiyonu olarak tasarlandı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!