Auto Ajans

Haberler

Citroen’in ikinci büyük pazarı olduk

Citroen’in ikinci büyük pazarı olduk
Paylaş
Haziran 04
13:34 2023

Citroën, Türkiye pazarındaki performansını artırmaya devam ediyor. 2023’e hızlı giriş yapan marka, Mayıs’ta satış rekoru kırdı. Citroen’in satışları Mayıs’ta yüzde 581 oranında artışla 8 bin 528 adet oldu. Türkiye pazarı, bu performansı ile Fransa’dan sonra Citroën’in dünyadaki en fazla satış yapan ikinci ülkesi konumuna yükseldi. 5 aylık dönemde globalde ilk 5 ülke içine girdi. Türkiye otomotiv pazarının Mayıs’ta 2022’nin aynı ayına göre yüzde 70.9 büyüdüğünü söyleyen Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Citroën markasının Türkiye’deki satışları ise aynı dönemde yüzde 581 büyüdü. Mayıs sonu itibariyle 5 aylık sonuçlara baktığımızda Türkiye pazarı yüzde 60.5 büyürken biz satışlarımızı yüzde 130 artırdık. Toplamda 24 bin 16 adetlik satışa ulaştık. Bizim için Mayıs sonuna kadarki süreç çok başarılı geçti” dedi.

Ticari araçta büyüyor

Söz konusu satış başarısının, ülkeler sıralamasında da Citroën Türkiye’yi öne çıkardığını vurgulayan Selen Alkım, “Global merkezden 2025 yılında Türkiye’yi Citroën dünyasında ilk 5’te görmek istiyoruz hedefi verilmişti. Biz bu yılın Nisan sonunda ilk 5 ülke içine girmiştik. Son rakamlar da eklenince, Mayıs ayı özelinde ülkeler sıralamasında globalde ikinci olurken, ilk 5 aylık dönemde de globalde 5’inci sıradaki konumumuzu sağlamlaştırdık” diye konuştu. Elde edilen büyümenin sadece binek otomobilde değil ticari araçta da gerçekleştirildiğini ifade eden Selen Alkım, şöyle devam etti: “Mayıs ayında satışlarımızın yüzde 34’ü 2 bin 921 adetle ticari araçlardan oluştu. Her segmentte satışlarımızı artırarak yüzde 300 büyüdük.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!