Auto Ajans

Haberler

Hibrit yarışına 2020’de girecek

Hibrit yarışına 2020’de girecek
Paylaş
Haziran 24
07:50 2019

Avrupa’da B segmentinin en çok satan modeli Renault Clio yeni yüzüyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen 5’inci jenerasyon Clio, bugüne kadar piyasaya sunulan en iyi Clio olarak nitelendirildi. Fransız Renault’nun tüm dünyadaki en kaliteli tesislerinden biri olan Bursa, böylece yeni Clio ile rüştünü yine ispatladı. 360 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine sahip olan Bursa, 5’inci nesil Clio’nun üretiminde de ‘aslan’ payını alırken, Slovenya’daki tesis sınırlı sayıda aracı banttan indirecek. Clio’nun 1990’dan bu yana 15 milyonu aşan adetlerle dünyada en çok satan Fransız otomobili olduğunu hatırlatalım. Yani Renault için önemi büyük. Hatta iki ülkeyi karşı karşıya getirecek kadar.

Sarkozy ile kriz yarattı

Hatırlanacağı üzere Renault’nun Clio 4 modelinin tamamını Türkiye’de üretme planı, 2010 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye takılmıştı. Korumacı tavrıyla bilinen Sarkozy, Clio 4’ü Flins’e oranla 1.300 euro maliyet avantajı olan Bursa fabrikasında üretmeyi planlayan Renault’ya bu kararından vazgeçmesi için büyük baskı yapmıştı. Elysee Sarayı’nda olağanüstü toplantıya çağrılan Renault da yeni Clio’nun üretiminin bir kısmını yine Flins fabrikasına vermeyi kabul etmişti. Clio 4 üretiminin 3’te 2’si Bursa’da kalmıştı. Oyak Renault, Ocak 2006’dan bu yana kesintisiz Clio üretimi gerçekleştiriyor.

Akıllı kabin konsepti

Gelelim otomobilin özelliklerine… Yeni Clio’da daha modern ve dinamik bir dış tasarım göze çarparken, iç mekanda üst segmente ait teknolojiler öne çıkıyor. “Akıllı Kabin-Smart Cockpit” konseptinin kilit unsuru olan 9.3 inçlik multimedya ekran, Renault’nun sunduğu en büyük ekran olma özelliğine sahip. İç mekandaki dikey tablet, kabin içinin modernizmini artırıyor ve ekran okunabilirliğini kolaylaştırıyor. Yeni Clio’da 360° kamera, bisikletli ve yaya algılama özellikli aktif acil fren destek sistemi gibi Renault ürün gamında ilk kez kullanılan Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS) yer alıyor. Trafik ve Otoyol Destek Sistemi, şehir otomobilleri için dikkat çeken bir özellik olarak öne çıkıyor. Bu gelişmiş sürüş destek sistemi, otonom araçlara geçişin ilk adımını oluşturuyor. Otomobilin Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldız aldığını ekleyelim.

Yeni 1.0 ve 1.3 TCe benzinli motorlar

Yeni Clio’nun motor seçenekleri arasına yeni 1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorlar da ekleniyor. Araç, 5 benzinli ve 2 dizel olmak üzere 7 farklı motor seçeneği ile müşterilerin beğenisine sunulacak: Benzinli manuel 1.0 SCe 65 beygir ve 75 beygir, Turbo 1.0 TCe 100 beygir / Benzinli otomatik Turbo 1.0 TCe X-Tronic 100 beygir ve Turbo 1.3 TCe EDC 130 beygir / Dizel manuel: 1.5 dCi 85 beygir ve 1.5 dCi 115 beygir. Renault Grubu’nun ilk hibrit aracı Bursalı Clio olacak. 2020’nin  yılından iilk çeyreğinden tibaren E-TECH adını verdiği hibrid motorlu Clio pazara çıkacak. Yeni Clio, Ekim’de ülkemizde satışa çıkacak.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, yeni Clio’yı Portekiz’in Lizbon şehrinde tanıttı.

Liderliğimizi pekiştirecek

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Yeni Clio, Renault markasının, tüm ürün gamına yansıyan yeni tasarım dilinin miladı olan bir önceki neslinin DNA’sını taşırken, kaliteli iç mekanındaki teknolojik devrim ile rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Üst segmentlere ait güvenli sürüş özellikleri ayrıca segmentinde ilk ve inovatif donanımları ile yeni Clio’yu Türkiye’de Ekim ayında otomobilseverlerin beğenisine sunacağız” dedi. İlklerin markası olan Renault’nun yeni Clio ile B segmentinde yeni çığır açtığını ve rekabeti bir üst seviyeye taşıdığını belirten Çağdaş, şöyle devam etti: “Türkiye’de OYAK Renault fabrikasında üretilen ve dünyaya ihraç edilen gururumuz yeni Clio, sunduğu kalite, konfor ve güven ile yeni neslin ikonu olmaya hazırlanıyor. “Clio’ların en iyisi” olan otomobil Avrupa ile Türkiye’de B segmentindeki başarılı performansını sürdürecek ve liderliğini pekiştirecektir.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin başına yeniden Türk yönetici atandı.

📌Toyota Çekya fabrikasında Proje Şef Liderliği yapan Erdoğan Şahin, yeni CEO oldu.

http://www.autoajans.com/toyota-fabrikasina-yeniden-turk-ceo

🚗Yenilenen Forester e-BOXER, Türkiye’de satışa çıktı.

🚗Araçta, yeni nesil EyeSight Stereo kameraları ile temassız klima ayarı gibi donanımlar öne çıkıyor.

http://www.autoajans.com/ucuncu-goz-kazalari-onluyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!