Auto Ajans

Haberler

Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır yatırım

Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır yatırım
Paylaş
Kasım 04
20:17 2023

Ford Otosan, otomotiv endüstrisinin sürdürülebilir ve teknolojik dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda, inovatif ve verimli çözümlerle yeniden tasarladığı Yeniköy Fabrikası’nı tanıttı. 2021’de duyurulan 2 milyar euroluk, Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımının bir parçası olan Yeniköy Fabrikası, akıllı fabrika uygulamaları, verimlilik ve sürdürülebilirlik alanında yeni kriterler belirliyor. Geleceğin Fabrikası’nda gelişmiş robotik, yüksek otomasyon seviyeleri, veri analitiği, yapay zekâ ile yönlendirilen uçtan uca yönetim, çok katlı atölyeler ve gürültüyü azaltan montaj hatları yer alıyor. Ayrıca Yeniköy, fotovoltaik cam duvarlar ve güneş takip sistemleri gibi yenilikçi teknolojilerle enerji verimliliği ve karbon nötr olma yolunda önemli adımlar atarak otomotiv endüstrisindeki sürdürülebilirlik standartlarını yeniden tanımlıyor.

Yeniköy Fabrikası’na Eylül 2023 sonu itibariyle 1 milyar euro yatırım yapıldı. Yatırımla tesisin kapalı alanı 110 bin metrekareden 255 bin metrekareye çıkarılırken, üretim kapasitesi 68 bin adetten 245 bin adede yükseltildi. Devam eden yatırırımlarla birlikte kapasite 2025’te 405 bin adede çıkacak. 195 bin adet 1 ton hafif ticari araç, 190 bin adet Transit üretim kapasitesine sahip Gölcük Fabrikası’ndaki 1 ton ticari araç üretimi (Transit Coustom, Tourneo Coustom) Yeniköy’e kaydırıldı. Gölcük’te Transit modelinin üretimine odaklanıldı, üretim kapasitesi 207 bin adet olarak güncellendi.

Fabrikanın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Pro Avrupa Başkanı Hans Schep, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ve Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Josephine Payne yanı sıra Kocaeli yerel protokolünün katılımları ile gerçekleşti.

2 milyar euroluk yatırımın parçası

Yeniköy Fabrikası’nın yeniden inşası, Ford Otosan’ın otomotiv sanayinin elektrikli dönüşümüne liderlik etme misyonuyla 2021’de açıkladığı ve Türk özel sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımı olan 2 milyar euroluk vizyon projesinin bir parçasını oluşturuyor.  Ford Otosan’ın yenilikçi bakış açısını yansıtan Yeniköy Fabrikası, aynı zamanda şirketin, Ford’un Avrupa’daki ticari araç üretim üssü olarak mühendislik ve üretim gücünü küresel sahneye taşıma kararlılığını ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada,“Dünya markası Ford’un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan Yeniköy’deki bu tesis, pek çok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası unvanını hak ediyor. Ülkemizin üretim ve ihracat gücüne önemli katkı sağlayacak bu tesis hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilen özelliğiyle öne çıkıyor. Geleceğin fabrikası Yeniköy, yeni nesil Transit Custom’un yanı sıra elektrikli Transit ve Volkswagen’in 1 tonluk ticari aracının üretimine de ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en çok satan van’ı olan Ford Transit Custom’ın yeni versiyonunun ülkemizdeki ve dünyadaki müşterilerine hayırlı olmasını diliyorum. Ford Otosan otomotiv sanayinin gururu olmayı sürdürüyor” dedi.

94 ülkeye ihracatla Türkiye şampiyonu

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın 94 farklı ülkesinde Türkiye’de üretilen Ford hafif ticari araç ve parçalarının kullanımını görmek bizim için kıvanç kaynağıdır. Geçen yıl toplam 6.2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu ünvanını devam ettiren Ford Otosan’ı bu başarısından dolayı ayrıca tebrik ediyorum. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15’inci sıradan 13’üncü sıraya yükselmiş olmamız doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. Türkiye olarak, Togg’un yollara çıkışının tetiklediği ilgiyle hızla gelişen bir elektrikli araç piyasasına sahip olma yolunda ilerliyoruz. Amacımız ülkemizi elektrikli araç ve batarya üretiminde dünyanın önde gelen oyuncularından bir haline getirmek. Özellikle elektrikli araç üretiminde Ford Otosan’ın yaptığı hamleleri yakından takip ediyoruz. Ford Otosan’ın 2022 yılında Kocaeli fabrikasında hattan indirdiği E-Transit ile attığı adımın devamının geleceğine inanıyoruz. Ford Otosan’ın elektrikli araç üretim ve satışında ülkemizin amiral gemisi olmayı sürdüreceğinden şüphe duymuyoruz. Ford Otosan’a destek olmaya devam edeceğiz. Ford Otosan’ın bugün burada açılışını yaptığımız yatırım gibi adımları, Türkiye Yüzyılı’nın şimdiden ortaya çıkan meyveleri olarak değerlendiriyorum. Geleceğin Fabrikası olarak nitelendirilen Yeniköy; teknolojik ve sürdürülebilir ilerlemeye yapacağı katkılarla Ford Otosan’ın ve Türkiye’deki otomotiv ekosisteminin rekabet gücünü artıracak, ihracat potansiyelini yükseltecek. Ayrıca araç üretimindeki artışa bağlı olarak tedarikçilerin bölgeye taşınması yan sanayi sektöründe büyümeyi teşvik edecek ve istihdam olanakları yaratacak.”

Geleceğin Fabrikası ile ilklere imza atıyoruz

Koç Topluluğu ve Ford Motor Company arasındaki köklü ortaklığın simgesi Ford Otosan’ın kurulduğu günden bu yana gelecek odaklı bir vizyonla, ‘ilk’leri başarmaya ve değer üretmeye devam etmekte olduğunu vurgulayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç ise, “Cumhuriyetimizin ikinci asrına girerken, ‘Geleceğin Fabrikası’ olarak adlandırdığımız Yeniköy fabrikamızı yaklaşık dört kat büyüterek ve daha da modernleştirerek hizmete alıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında açılışını yaptığımız bu yeni nesil fabrika, endüstriyel mükemmellik standartları açısından yepyeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor. Fabrikamız, ‘Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi’ konumumuzu pekiştirecek. Doğrudan yaratacağı çok büyük katma değerin yanı sıra, bizi en çok heyecanlandıran husus, tedarik ekosistemimizi geliştirecek olması, dolayısıyla Türkiye’nin otomotiv yan sanayinin ve Türkiye otomotiv ekosisteminin küresel rekabetçiliğini daha da artıracak ve sınırlarımızın ötesine hizmet edecek. Türkiyemizin daha parlak yarınları için Koç Topluluğu ‘Ülkem varsa, ben de varım’ demeye devam edecek’ dedi.

Kapasite 2025’te 405 bin adede ulaşacak

Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikaları, yıllardır Avrupa’nın ve Türkiye’nin en çok satan ticari aracı olan Transit ailesinin Avrupa’daki tek üretim merkezi, Transit Custom’un ise dünyadaki tek üreticisi konumunda. Fabrikada, yenilikçi özellikleri ve akıllı teknolojileriyle daha yüksek verimlilik ve performans sunan yeni nesil Transit Custom ve Tourneo Custom üretiliyor. Yeni nesil Custom serisinin gelecekteki üyeleri arasına 2024 yılında hattan inecek tamamen elektrikli E-Transit Custom da yer alacak. Fabrikada ayrıca Ford ve Volkswagen ortaklığına ait yeni nesil 1 ton Volkswagen ticari araç da üretilecek. Yeniköy Fabrikası, yeni nesil 1 tonluk araçları üretmek üzere kapasitesini 2025 yılında 405 bin adede ulaştıracak.

İki ülkede 900 bin adetlik üretim

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt da Kocaeli tesislerinin sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi konumunda olduğunu belirterek, Türkiye’den ihraç edilen her 100 ticari aracın 75’inin buradan Avrupa yollarına çıktığını söyledi. Ticarete yön veren modelleri Transit Custom’ın Ford’un Avrupa’da üst üste 8 kez ticari araç pazarında lider olmasını sağladığını ifade eden Özyurt, “Bu fabrikada üretmeye başladığımız yeni nesil Transit Custom, bu başarıyı daha da ileriye taşıyacak. Böylece ihracatımızı daha da artırarak Türkiye ve otomotiv sektörü ihracat liderliğimizi pekiştireceğiz. Bütün bunların tesadüf olmadığını, geri planında kurulduğumuz günden bu yana hiç vazgeçmediğimiz Ar-Ge ve üretim odağımızın bulunduğunu ve her daim daha iyisini başarma azmimizden beslendiğimizi belirtmeliyim.” diye konuştu. Özyurt, kapalı alanı 2.5 kat artarak 255 bin metrekareye çıkan fabrikada yıllık üretim kapasitelerini yaklaşık 4 kat yükselterek 405 bine adede çıkardıklarını belirterek, “Yeniköy’deki bu büyümeyle artık 2 ülkede yılda 900 bin araçlık üretimlere ulaşan bir Ford Otosan göreceğiz. Geleceğin fabrikasında otomasyon, mimari yapı, çevresel sürdürülebilirlik alanında hem Türkiye’de hem de Ford’da pek çok ilki hayata geçiriyoruz. Montaj ve kaynak atölyelerinde bulunan gerçek zamanlı ekranlarla uçtan uca dijital ve bağlantılı şekilde fabrikamızı anbean takip ediyoruz. Kendi mühendislerimiz tarafından öngörülen çift katlı tasarıma sahip kaynak ve montaj atölyelerimizde verimliliği bir üst seviyeye taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!