Auto Ajans

Haberler

CUPRA’dan performanslı elektrikliler

CUPRA’dan performanslı elektrikliler
Paylaş
Ocak 15
09:10 2024

Avrupa’nın en hızlı büyüyen otomobil markalarından biri olan CUPRA, 2024’te elektrikli modellerini Türk tüketicilerle buluşturacak. Aralarında SEAT ve CUPRA CEO’su Wayne Griffiths, Doğuş Otomotiv İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, SEAT Türkiye ve CUPRA Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, CUPRA COO’su Sven Schuwirth ve Uluslararası Satış Direktörü Erdem Kızıldere gibi isimlerin de bulunduğu etkinlikte, CUPRA markasının önümüzdeki süreçte sunacağı modellerden CUPRA Born ve CUPRA Tavascan tanıtıldı. CUPRA markasının Türkiye’de elde ettiği başarıyı kutlamak amacıyla düzenlenen “CUPRA Electric Impulse” etkinliğinden bulunmaktan ötürü çok mutlu olduğunu söyleyen CEO Wayne Griffiths, “Bugün Türkiye’yi yeni bir elektrik çağına taşıyacak yeni kahramanlarımızı tanıtıyoruz” dedi. 2023 yılında global CUPRA satışlarını yüzde 50’den fazla artırdıklarını ve 230 bin 700 adet araç sattıklarını söyleyen Griffiths, “Avrupa’daki pazar payımız 1.24’ten 1.59’a yükseldi. Türkiye’de 10 bin adetlik teslimat gerçekleştirdik ve yüzde 1’lik pazar payına ulaştık” dedi.

2030’da tamamen elektrikliye dönüşüyor

Elde edilen bu başarının arkasında modellerin büyük etkisi olduğunu belirten Griffiths, şunları söyledi: “CUPRA Ateca, markanın ilk modeliydi. Onu Leon’ların kralı CUPRA Leon takip etti. CUPRA Formentor, ilk yüzde 100 CUPRA DNA modelimiz. Lansmanından bu yana dünyada toplam 276 bin adetten fazla araç teslim edildi. Bugün tanışacağınız ilk yüzde 100 elektrikli otomobilimiz CUPRA Born elektrifikasyon ve performansın mükemmel bir uyum içinde olduğunu ve elektrikli otomobillerin işlevsel, sıkıcı olmak yerine eğlenceli ve seksi olabileceğini gösteren bir model. Yeni bir çağ için üç yeni kahramanın lansmanıyla bunu kanıtlamaya devam edeceğiz. CUPRA Tavascan, CUPRA Terramar ve CUPRA Raval.”

CUPRA’nın küresel bir marka olma tutkusuyla Mexico City, Münih, Milano, Lizbon, Rotterdam, Sidney, Berlin ve Paris’te olmak üzere dünya çapında 8 CUPRA City Garage açtıklarını belirten Wayne Griffiths “Bunlar, CUPRA’yı otomotiv endüstrisinin ötesine taşıyarak markayı dünyanın en ikonik kültürel noktalarında mükemmel bir şekilde sergiliyor. Ve bu yıl, Madrid, Manchester, Viyana ve İstanbul’da yeni açılışları heyecanla bekliyoruz” diye konuştu. CUPRA’nın 2030 yılına kadar en iyi 100 küresel marka arasına girmesi için çalıştıklarını belirten Wayne Griffiths, “Bu hedefe ulaşmak için çok gayret gösteriyoruz. Ve Türkiye, bu iddialı kilometre taşlarına ulaşmamızda önemli bir rol oynayacak” dedi.

Türkiye 6’ncı büyük pazar oldu

Toplantıda konuşma yapan Erdem Kızıldere de “Türkiye’nin potansiyeli konusundaki ısrarımda haklı olduğumu görmekten mutluyum. Beklentileri aşan performansımızla bu güvene karşılık verdiğimize eminim. Türkiye, CUPRA’nın marka gelişimine önemli katkı sağlıyor. Türkiye, geçen yılki sonuçlara göre CUPRA’nın küresel anlamda 6. büyük pazarı oldu. Yani Doğuş Otomotiv, CUPRA’nın en fazla satış yapılan 5 Avrupa pazarından sonra en büyük distribütörü konumunda. Türkiye, CUPRA Stratejisinin başarıyla uygulanması noktasında referans pazarlardan biri oldu ve CUPRA’yı en hızlı büyüyen markalardan biri haline getirdi. Halen Türkiye genelinde 24 CUPRA Garajımızda markamız deneyimlenebiliyor. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 30’a çıkarmayı planlıyoruz. 2022 yılında Türkiye’nin “En Hızlı Büyüyen Markası Ödülü”nü aldıktan sonra, bu başarının ardından hedefimiz kısa vadede 10 bin adet satış yapmaktı. Bugün, satışlarımızı 2022 yılına göre üç katına çıkararak bu dönüm noktasına ulaştığımızı görmekten büyük mutluluk duyuyorum. 2024’e bu olumlu sonuçlarla başlamak ve Türkiye’deki ürün yelpazemizi genişletiyor olmak motivasyonumuzu daha da artıyor” dedi.

550 km’ye varan menzil sunuyor

Etkinlikte CUPRA markasının önümüzdeki dönemde Türkiye’de satışa sunacağı modeller CUPRA Tavascan ve CUPRA Born markanın COO’su Sven Schuwirth tarafından tanıtıldı. Modeller hakkında bilgi veren Sven, şunları söyledi: “Tavascan iki farklı versiyonda satışa sunulacak. Endurance: 210 kW (286 beygir) ve VZ: 250 kW (340 beygir). Tavascan VZ, arkada 210 kW, önde 80 kW’lık çift motorlu bir dört çeker. CUPRA Tavascan VZ, 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.6 saniyede ulaşabiliyor. 77 kWh net batarya kapasitesi sayesinde 550 km’ye kadar menzil sunuyor. 30 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edilebiliyor. 2024 yılında Türkiye yollarına çıkacak diğer model CUPRA Born. Yaklaşık 540 kilometrelik menzili ve geniş hacmiyle şehir içinde ve dışında günlük kullanım için ideal bir otomobil. İlk etapta CUPRA Born’u 170 kW motor gücündeki e-Boost versiyonuyla sunacağız. Bu seçenek, sıfırdan 100 km/s hıza 6.6 saniyede çıkıyor.150 kW motor güçlü versiyonu da sonrasında pazara sürülecek.” 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!