Auto Ajans

Haberler

Daimler’de her şey silbaştan

Daimler’de her şey silbaştan
Paylaş
Ekim 06
13:35 2020

Daimler CEO’su Ola Kallenius’un bugün yaptığı bir strateji değerlendirme toplantısında, finansal performansı artırmak adına daha fazla işten çıkarmanın beklendiği ve bazı niş Mercedes modellerinin üretimden kaldıralacağı açıklandı. Daimler bu adımlarla birlikte elektrikli otomobillere odaklanmayı hızlandıracak ve yüksek kâr marjına sahip büyük lüks araçları ön plana alacak. Kallenius’un açıklamalarına göre, içten yanmalı motorlara düşen taleple birlikte Almanya’daki Berlin ve Stuttgart fabrikalarında işten çıkarmalar gerçekleşecek. Rakam açıklanmasa da 2025’e kadar Stuttgart’ta 4 bin ve Berlin’de 1.000 çalışanın risk altında olduğu tahmin ediliyor.

Bazı modellere veda edilecek

Konvansiyonel motorlu modellerin üretimi iş gücü maliyetinin daha ucuz olduğu Doğru Avrupa’ya kaydırılacak. Geçtiğimiz Temmuz ayında da Daimler’in insan kaynakları şefinin global olarak 15 binin üzerinde işten çıkarma olabileceği ifadesi ortaya çıkmıştı. İşten çıkarmaların yanı sıra maliyetleri azaltmak adın Mercedes markasının ürünlerinin daha basit düzene sahip olması bekleniyor. Mercedes’in elektriklileri EQ markası altında sunulacak ve 2022’de 50’den fazla farklı model olması bekleniyor.

S Serisi’nin üstü açılan ve coupe versiyonlarının üretiminin bitmesine karar verilirken, B Serisi minivanın da yeni neslinin olmayacağı tahmin ediliyor. X Serisi pick-up üretimi de Mayıs ayında sona ermişti. Bununla birlikte CEO Kallenius, kompakt araçlardan daha yüksek getiri sağlayan daha büyük lüks modellere daha fazla odaklanma planıyla şirketin Maybach isminden daha fazla yararlanacağının da sinyallerini verdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!