Auto Ajans

Haberler

Dalgalanmalara rağmen % 25 büyüdü

Dalgalanmalara rağmen % 25 büyüdü
Paylaş
Kasım 09
17:00 2023

Küresel ve iç pazarda yaşanan sıkıntılara rağmen ağır ticari araç pazarı, ilk 10 ayda yüzde 25 oranında büyüyerek, 35 bin 184 adet olarak gerçekleşti. Ağır Ticari Araçlar Derneği’nin (TAİD) verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde çekici satışları geçen yıla göre yüzde 14 oranında artarak 20 bin 183 adet olurken, 16 ton ve üstü kamyon satışları yüzde 59 oranında artışla 10 bin 355 adede ulaştı. 16 ton altı kamyon satışları da yüzde 16 artış göstererek 4 bin 646 adet şeklinde gerçekleşti.

TAİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Hoşgören; “Sektörümüz, ekonominin ve ülkelerdeki gelişmelerin nabzını tutan bir yapıya sahip. İlk 10 ay globalde ve ülkemizde zorlu geçti ve bu şekilde devam ediyor. Küresel ekonomik bunalım, ülke savaşlarının neden olduğu kutuplaşmalar, kaynak yetersizlikleri, enerji krizi gibi tüm ülkeleri etkileyen bir süreç yaşanıyor. Ülkemizde ise hepimizi derinden etkileyen deprem afeti, seçim süreci, kur değişimleri ve finansa erişmedeki zorluklar yönetilmesi güç olan bir dönemin yaşanmasına neden oldu. Tüm bu zorluklara rağmen ağır ticari araçlara düşen görevler devam etti ve yatırım ertelemeleri yaşansa da talepler satışa dönüştü” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!