Auto Ajans

Haberler

Daralan pazarda yine rekor hedefliyor

Daralan pazarda yine rekor hedefliyor
Paylaş
Nisan 21
18:15 2024

Skoda Türkiye, daralması beklenen otomotiv pazarında yine rekor satış hedefliyor. 2023 yılında 35 bin 41 adetlik satışla tarihi zirvesine ulaşan marka, bu yıl yeni modellerin rüzgarıyla çıtayı 45 bin adede yükseltti. Skoda Türkiye, neredeyse her ay yeni modelini pazara sunacak. Kamiq ile Scala’yı yollara çıkaran Yüce Auto, yaz aylarıyla birlikte adeta model bombardımanına başlayacak. Sırasıyla yeni Superb, yeni Octavia, yeni Kodiaq ile elektrikli Enyaq EV’yi piyasaya sürecek.

Yenilenen Kodiaq da Skoda’nın gücünü artıracak modellerin başında geliyor. Tamamen yenilenen Skoda Kodiaq’ın Barselona’daki test sürüşlerinde sohbet ettiğim Yüce Auto Škoda Genel Müdürü Zafer Başar, “2017’de satışa sunmuş olduğumuz Škoda Kodiaq, ikinci nesliyle Ağustos’tan itibaren satışa çıkacak. Türkiye binek oto pazarında yaklaşık 15 bin adede yakın Kodiaq’ı müşterilerimizle buluşturduk. İkinci jenerasyon Kodiaq ise barındırdığı yeni nesil dijital teknolojiler ve aynı zamanda verimliliği artırılan motor çeşitleri ve iyileştirilen aerodinamikliği sayesinde iddiasını yeni bir seviyeye taşıyor. Yeni Škoda Kodiaq’ın 2024 için satışta olacağı 5 aylık dönem göz önüne alındığında 2 bin adet üzeri satışı ön görüyoruz” dedi.

2024’te 45 bin adetlik satış hedefliyor

Başar, Škoda’nın 2024 yılı hedeflerini şöyle anlattı: “Škoda markası olarak çok geniş ürün gamıyla çok farklı müşteri kitlesine ve ihtiyaçlara yanıt verecek modellere sahibiz. Bu yıl daha da gençleşen, daha fazla teknoloji ve çeşitlilik sunan ürün gamımızla iddiamızı daha da artırmış olacağız. Özellikle 2024’ün bundan sonraki sürecinde, sürekli olarak yeni modellerimizle Škoda isminden sıkça söz ettireceğiz. Bu yıl ürün atağımıza Mart ayında yenilenen Scala ve Kamiq modelleriyle başladık. Haziran’da ise yeni nesil Superb showroomlarda olacak ve hemen ardından Temmuz’da en çok tercih edilen modellerimizden Octavia’yı sunmaya başlayacağız. Sınıfında önemli bir referans model olan Kodiaq ve sözünü ettiğimiz modellerin getireceği katkılarla birlikte 45 bin adetlik bir satış performansı ortaya koymayı hedefliyoruz.“

DC ve mobil şarj hizmeti verecek

Škoda’nın merakla beklenen ilk elektriklisi Enyaq’ı yılın son çeyreğinde getireceklerini belirten Zafer Başar, müşterileri menün etmek için uzun süredir şarj ve bayi alt yapısı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başar, “Gerek bayi altyapısı gerekse eğitimli teknisyen ihtiyacını karşıladıktan sonra elektrikli araç tercih eden tüm kullanıcılara tam bir ekosistem içerisinde e-mobilite çözüm ortağı olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Tüm bayilerimizde DC şarj hizmeti vereceğiz. Bu bizin en önemli artılarımızdan biri olacak. Mobil şarj hizmeti de vermeyi planlıyoruz. Markası modeli ne olursa olsun her elektrikli araca mobil şarj ekiplerimiz ile bulundukları yerde hizmet vermeyi planlıyoruz. Şu an hangi noktalarda, hangi güzergahlarda ve kaç kilometre aralıklarla mobil şarj ekiplerinin olmasına karar vermek için çalışıyoruz. Hedefimiz özellikle menzil konusunda tüketicilerin çekingelerini ortadan kaldırmak.”

Pazar Mayıs’ta normale döner

Otomotiv pazarıyla da ilgili görüşlerini bildiren Yüce Auto Genel Müdürü Zafer Başar, ilk 3 aylık rekor tempoyu kendilerinin de beklemediğini kaydetti. Başar, yerel seçimler, uzun bayram tatili nedeniyle Nisan’da satışların vites düşürdüğünü, geçen yıla oranla pazarın daralacağını ifade etti. Başar, Nisan’da yaklaşık 80 bin adetlik satış bekliyor. Mayıs’ta pazarın yeniden normale döneceğini ekleyen Başar, 2024’te binek otomobil pazarının yaklaşık 750 bin adet çıkmasını beklediklerini belirtti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!