Auto Ajans

Haberler

Dev operasyonun kod adı: Stella

Dev operasyonun kod adı: Stella
Paylaş
Kasım 04
06:00 2019

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA Grubu’nun dünyanın dördüncü büyük otomotivi üreticisini yaratmak üzere el sıkışmalarının yankıları sürerken, 50 milyar dolarlık birleşmenin perde arkasında neler yaşandığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bloomberg’in haberine, FCA ile PSA arasındaki ilk yakınlaşma Ağustos’ta başladı. FCA ile Renault evliliğinin suya yatmasından sonra Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, iki şirketi biraraya getirmek için devreye girdi. Le Maire, Yunanistan’da yaptığı tatilde boş durmadı ve yoğun telefon trafiğiyle FCA ile PSA Grubu ile görüştü. Ancak stratejik farklılıkları gören Le Maire, tarafların daha fazla zaman ihtiyacı olduğunu gördü.

Tavares’in endişeleri vardı…

PSA Grubu bu kez CEO’su Carlos Tavares ile farklı bir kanal açmak istedi. Tavares uzun yıllardır tanıdığı kendisi gibi mühendis olan FCA CEO’su Mike Manley ile birleşmeyi masaya yatırdı. Böylece Tavares ve Manley ile birlikte konu ısınmaya başladı. İki tepe yönetici Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda evlilik görüşmeleri için biraraya geldi. Ancak Tavares, FCA-Renault birleşmesinin yeniden gündeme gelebileceği endişesini taşıyordu, olaya temkinli yaklaşıyordu. Diğer taraftan Çin ve Avrupa gibi büyük pazarlarda satışların düşmesi sektörde baskı yaratıyordu. 2021’de AB’de devreye girecek daha sıkı emisyon kriterleri, otomobil üreticilerinin güçlü ortak bulma ihtiyacını artırıyordu. Ve elektrikli otomobil teknolojilerinin yüksek yatırım maliyetleri kâr marjlarını iyice düşürüyordu.

Tarihler Ekim ayını gösterdiğinde Carlos Tavares ve FCA Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, Paris’te ‘kod adı Stella’ (İtalyanca yıldız anlamına geliyor) olan birleşmenin detaylarını konuşmak üzere Paris’te biraraya geldiler. Evliliğin temeli 4 saat süren toplantıyla atılmıştı… 29 Ekim günü geç saatlerde FCA ile PSA Grubu’nun birleşme görüşmeleri basına sızdı. 1 gün sonra da taraflar haberleri doğruladılar, ortak açıklamayla dev bir sinerji yaratılacağını açıkladılar.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!