Auto Ajans

Haberler

Devlet baba, kampanyanın galibi!

Devlet baba, kampanyanın galibi!
Paylaş
Ekim 28
06:00 2019

Türk otomotiv sektörü zorlu geçen yıllardan birini daha bitirmeye hazırlanıyor. Son viraja oldukça hızlı girildiği görülüyor. Ekim’de birçok markada stokların bitmesi, 350 binlik pazara göre plan yapanlarda araç bulamama sıkıntısının başlaması satışları frenlese de gelen sinyaller olumlu. Pazarın bu kadar hareketlenmesinde faiz indirimlerinin rolü hiç kuşkusuz büyük. Özellikle de devletin dolaylı olarak kamu bankaları aracılığıyla Türkiye’de üretilen araçlara yönelik düşük faizle destek vermesi, tüketicilerin alım kararında etkiliydi.

Devlet baba algısı…

Hatta 1 Ekim’den önce birçok markanın sunduğu ‘0’ faizli kampanyalardan çok daha tesirli olduğu görüldü. Bazı markalar kamu bankalarının kampanyası sayesinde 15 günde 1 aylık dönemden daha fazla satış gerçekleştirmiş. Bu da işin içine kamu yani devlet girince tüketicinin daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Tabii ki kamu bankalarının uygun faiz oranlarının 18-60 ay arasında geçerli olması tüketiciye cazip geldi ama ‘devlet desteği’ algısının gerçekten öne çıktığı hissedildi. Özetle otomotiv sektörünün uzun süre Ankara’dan talep ettiği konuttaki gibi düşük faizli kredi uygulamasının işe yaradığı ispatlandı. Bakalım ‘devlet baba’, 2020’de hurda indirimini devam ettirip otomotiv sanayini ve tüketicileri koruyacak mı? Yoksa seneye devreye girecek yeni vergileri ve zamları düşünürsek herkesin işi çok zor görünüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!