Auto Ajans

Haberler

Dijital ayna teknolojisi yayılıyor

Dijital ayna teknolojisi yayılıyor
Paylaş
Mart 29
12:40 2020

Lexus, lüks hibrit sedan ES 300h modeliyle dijital yan ayna monitörü teknolojisini Avrupa pazarında sunmaya hazırlanıyor. Mart ayından itibaren satın alınabilecek bu  teknoloji, sürüş güvenliğini ve konforunu artırıyor. Japonya’da seri üretim araçlarda dünyanın ilk dijital aynası olarak 2018’de tanıtılan sistem, geleneksel aynaların yerine, dijital kompakt kameraları ve yüksek çözünürlüklü ekranları getiriyor. Monitör sayesinde sürücüler, her türlü sürüş kondisyonunda çevreyi daha geniş açıyla ve daha net bir şekilde görebiliyor. Aynı zamanda sürücünün kör noktasını tamamen ortadan kaldırabiliyor. Dijital aynaların getirdiği bir diğer avantajı, konvansiyonel aynalar gibi yağışlardan ve kirden etkilenmeyecek şekilde tasarlandığı için sürücüye daha net bir görüş açısı sağlaması. Ayrıca kameralarda yer alan ısıtma özelliği soğuk havalarda buzlanmanın veya buğulanmaların önüne geçiyor. Kameralardaki parlaklık sensörü de otomatik olarak kendisini ayarlayarak arkadan gelen aracın farlarının Lexus sürücüsünün gözünü almasını engelliyor.

Dijital yan aynalardaki kameraların görüntüsü, kabinde ön sütunlara yerleştirilen iki adet 5 inçlik ekrana yansıtılıyor. Park manevraları sırasında otomatik olarak hareket ederek en iyi görüş açısını sağlıyor. Dijital yan ayna monitörü sistemi aynı zamanda, ekran üzerindeki referans kılavuz çizgileriyle daha güvenli sürüş ve park manevraları sağlıyor. Park ederken aracın arka tampon ve her iki yanındaki uzaklığı gösterirken, aynı zamanda aracın üstten görünümü de yansıtılarak park kolaylığı sağlanıyor. Bu teknoloji ilk olarak 2020 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve ardından satışa sunulacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Mobil Oil Türkiye, ana merkezin ‘Pandemide en az etkilenecek ülkelerden biri olursunuz’ uyarısını dikkate aldı, agresif büyüme stratejisi belirledi.

📌Türkiye, bu sayede Mobil Oil dünyasında satış hacmini en fazla artıran ülke oldu.

http://www.autoajans.com/turkiye-mobilin-en-hizlisi-oldu

🚗Cardata, 2. el pazarına yönelik satıcılarla tüketicileri buluşturan akıllı araç fiyatlandırma modülü geliştirdi.

🚗İşletmeler kendi internet siteleri üzerinden tüketicilere aracının değerini ücretsiz olarak gösterebilecek ve satın alım yapabilecek.

http://www.autoajans.com/2-elde-hemen-sat-kolayligi

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!