Auto Ajans

Haberler

Direksiyona milenyaller geçiyor

Direksiyona milenyaller geçiyor
Paylaş
Kasım 23
08:00 2020

COVID-19 salgını sonrası tüm alışkanlıklar değişirken, yeni trendler otomotiv pazarına hemen yansıyor. 2020 EY Mobilite Tüketici Endeksi sonuçlarına göre, 24-39 yaş aralığında olan milenyaller (Y kuşağı), dünyada gelecek 6 ay boyunca otomobil satın almada başı çekecek. ABD, Çin, Almanya, İtalya, İngiltere, İsveç, Hindistan, Singapur ve Güney Kore’yi kapsayan 9 ülkede 3 bin 300 tüketici ile yapılan araştırmada, önümüzdeki 6 ayda araç satın alacakların yüzde 31’i ilk kez otomobil sahibi olacak. Bu grubun yüzde 45’ini Y kuşağının oluşturması dikkati çekiyor. Satın alma kararındaki en büyük etken pandemi olarak gösteriliyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 80’i pandemi sonrası araçlarını daha fazla kullanacağını ifade ederken, milenyaller bu grubun yüzde 52’sini oluşturuyor. Bununla birlikte daha önce hiç aracı olmamış tüketicilerin yüzde 71’i, benzinli veya dizel araç düşündüğünü belirtirken, yüzde 23’ü hibrit, yüzde 6’sı da elektrikli araca yönelecek.

Toplu taşımadan uzaklaşılıyor

Araştırma, koronavirüs döneminde toplu taşımayı tercih edenlerin ciddi oranda azaldığını da ortaya koydu. Buna göre iş için kullanımda yüzde 69 ve eğlence-gezi amaçlıda yüzde 61 düşüş yaşandı. Araştırmaya katılanlardan İtalya (yüzde 47) ve Almanya (yüzde 46) yeni otomobil almaya istekli olarak öne çıktı. Bununla birlikte Çin’de daha fazla araç kullanacakların oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Çin’i yüzde 85 ile Hindistan ve yüzde 81 ile Almanya takip etti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Çinli elektrikli markalar Avrupa'da hızlı büyümeyi hedefliyor.

🚘Nio, Eylül'de Norveç'te satışa başlayacak, sonrasında beş ülkeye daha giriş yapacak.

🚘Nio, 3 dakikada batarya değiştirebilen istasyonlar da kuracak.

http://www.autoajans.com/cinli-nio-avrupaya-yayilacak

🚘VW Grubu, Eylül'de Frankfurt'tan Münih'a alınan IAA Fuarı'na üç markayla katılma kararı aldı.

🚘Hem sanal hem fiziki ortamda yapılacak fuarda VW, Audi ile Porsche yer alacak.

http://www.autoajans.com/fuara-tam-kadro-katilmayacak

🚘Citroen'in C segmentindeki iddialı modeli C4 yeni yüzüyle satışa çıktı.

🚘Tasarımıyla hem SUV hem hatchback meraklılarına seslenen araçta 3 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği var.

🚘Citroen, baz versiyonunu % 50'lik ÖTV dilimine sokmayı başarmış.

http://www.autoajans.com/yeni-c4-hem-suva-hem-hbe-goz-kirpiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!