Auto Ajans

Haberler

Direksiyona milenyaller geçiyor

Direksiyona milenyaller geçiyor
Paylaş
Kasım 23
08:00 2020

COVID-19 salgını sonrası tüm alışkanlıklar değişirken, yeni trendler otomotiv pazarına hemen yansıyor. 2020 EY Mobilite Tüketici Endeksi sonuçlarına göre, 24-39 yaş aralığında olan milenyaller (Y kuşağı), dünyada gelecek 6 ay boyunca otomobil satın almada başı çekecek. ABD, Çin, Almanya, İtalya, İngiltere, İsveç, Hindistan, Singapur ve Güney Kore’yi kapsayan 9 ülkede 3 bin 300 tüketici ile yapılan araştırmada, önümüzdeki 6 ayda araç satın alacakların yüzde 31’i ilk kez otomobil sahibi olacak. Bu grubun yüzde 45’ini Y kuşağının oluşturması dikkati çekiyor. Satın alma kararındaki en büyük etken pandemi olarak gösteriliyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 80’i pandemi sonrası araçlarını daha fazla kullanacağını ifade ederken, milenyaller bu grubun yüzde 52’sini oluşturuyor. Bununla birlikte daha önce hiç aracı olmamış tüketicilerin yüzde 71’i, benzinli veya dizel araç düşündüğünü belirtirken, yüzde 23’ü hibrit, yüzde 6’sı da elektrikli araca yönelecek.

Toplu taşımadan uzaklaşılıyor

Araştırma, koronavirüs döneminde toplu taşımayı tercih edenlerin ciddi oranda azaldığını da ortaya koydu. Buna göre iş için kullanımda yüzde 69 ve eğlence-gezi amaçlıda yüzde 61 düşüş yaşandı. Araştırmaya katılanlardan İtalya (yüzde 47) ve Almanya (yüzde 46) yeni otomobil almaya istekli olarak öne çıktı. Bununla birlikte Çin’de daha fazla araç kullanacakların oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Çin’i yüzde 85 ile Hindistan ve yüzde 81 ile Almanya takip etti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW, ID.3 ile ID.4'ten sonra üçüncü elekriklisi ID.5'i önümüzdeki yıl sadece Avrupa'da satışa sunacak.
🚗Coupe tasarıma sahip SUV, konsept ID Crozz'dan izler taşıyacak.
http://www.autoajans.com/id-ailesinin-ucuncu-uyesi-yolda

🚗Rivian, Kuzey Amerika dışında farklı pazarlara girmek için daha küçük elektrikli modeller üretecek.
🚗ABD'li start-up şirketi, 2025'e kadar 6 farklı model tanıtmayı planlıyor.
🚗SUV modeli R1S ile pick-up R1T 2021 yazında satışa çıkacak.
http://www.autoajans.com/kucuk-elektrikli-ile-gozu-avrupada

🚗Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2021 yılı için temkinli:
🚗2021 için iyimserden ziyade umutluyuz.
🚗Öngörü yapmak çok zor.
🚗Belirsizliği yönetme becerilerimizi, her yıl bir adım daha ileriye taşıyoruz.
http://www.autoajans.com/2021-icin-iyimserden-ziyade-umutluyuz

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!