Auto Ajans

Haberler

Doğan Holding, İngiliz efsanenin distribütörü oldu

Doğan Holding, İngiliz efsanenin distribütörü oldu
Paylaş
Ocak 04
07:00 2021

Doğan Holding medya sektöründen çıktıktan sonra otomotiv alanında büyümeye devam ediyor. Bir süredir Türkiye’deki bazı markaların distribütörlüğü ile adı geçen grup, aradığı markayı Çin’de buldu. Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv, Çinli SAIC’in bünyesindeki İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG’nin distribütörlüğünü üstlendi. MG; Suzuki, Suzuki Marine, Piaggio, Vespa, Moto Guzzi, Aprilia, KYMCO, Wallbox, Silence, Gita’dan sonra Doğan Trend Otomotiv’in distribütörlüğünü üstlendiği 11’inci marka oldu. Online basın toplantısında konuşan Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Azası ve CEO’su Kağan Dağtekin, büyük grupların beklentilerini göz önüne alınca Doğan Trend Otomotiv’i büyütmeleri gerektiğini belirterek, içeride ve dışarda ilgilendikleri markalar olduğunu, 18 ay süren görüşmelerin ardından MG için SAIC ile el sıkıştıklarını söyledi.

ZS EV’nin ön satışı bu ay başlıyor

İlk etapta markanın yüzde 100 elektrikli SUV modeli ZS EV’i satışa çıkaracaklarını belirten Dağtekin, “Ocak’ta online satış platformumuz aracılığıyla elektrikli ZS EV’yi ön satışa sunmayı hedefliyoruz. Mayıs ayı itibariyle ilk teslimatlara başlayacağız. MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV, sunduğu özellikler ve satış fiyatıyla ilgi çekecek. MG artık herkesin kabul ettiği elektriklilerin dünyasına ağırlık veren bir ürün gamıyla geliyor. Avrupa’daki ana sloganı da bu anlamda Recharge Yourself. Yıl sonuna doğru da MG’nin benzinli modellerini getirmeyi planlıyoruz. Bu sene MG markasıyla 1.000 adede yakın satış hedefimiz var” diye konuştu. MG’nin Avrupa’da üretim tesisi olmadığını, araçların Çin’den geleceğini kaydeden Dağtekin, ZS EV’nin ulaşılabilir bir elektrikli olacağını sözlerine ekledi.

SAIC dünya markası yapmak istiyor

MG’nin arkasında Çin’in en otomotiv şirketi SAIC’in olduğunu belirten Dağtekin, iş birliği yaptıkları şirketle ilgili şu bilgileri verdi: “7 milyon adet üretimle ve ticaretiyle bugün dünyanın en büyük 7’nci otomotiv şirketi. Fortune  500’de  52’nci sıraya yükselmiş, büyük bir otomotivciden bahsediyoruz. Çin’de Volkswagen ve GM’in en büyük ortağı. Efsane İngiliz MG markasına can verip yeniden  dünya markası olmasına çalışıyorlar. Çin’de birçok firma var bunu deneyen. Farklı iş modelleriyle gidiyorlar. Geely, Volvo’yu satın alarak Avrupa heyecanını hayata geçirebildi. Chery uğraşıyor ve Avrupa’ya henüz kuvvetli bir adım atamadı. SAIC ise MG ile dünyaya yayılacak. 7 milyon üretimin bugün itibariyle 350 bin adedi MG markalı otomobil olacak. Bunun 30 bini aşan kısmı Avrupa’da satıldı. 19 bin tanesi İngiltere, 13-14 bin tanesi de İngiltere dışındaki Avrupa pazarlarında satılmış olacak. 2021’de 40-50 bin adet satmayı hedefliyorlar. Avrupa’da 10 yıllık bir ufukta 600 binli adetleri görmeleri çok hayal değil. KIA ve Hyundai’nin 2000’li yıllarda yaptığı şeyi, SAIC 2020 itibarıyla yapmaya çalışacak gibi görünüyor.”

Hayalimiz Türkiye’de MG üretimi

Kağan Dağtekin, MG markasını Türkiye’de iyi oturmak istediklerini ve bunun en az 2 senelik yoğun odaklı çalışma gerektirdiğinin altını çizdi. MG’nin büyük bir değişimin öncü dalgası olarak düşündüklerini ifade eden Dağtekin, “Elektrikli, yeni ürün ve markaların Avrupa pazarında kartlar yeninden dağıtılıyor. Türkiye’nin  önemi özellikle pandemi sonrasındaki yeni dünya düzeninde biraz daha arttı. Lojistik ve üretim anlamında Avrupa’nın yanıbaşında büyük avantaja sahibiz. MG ile ilgili hayalimiz; Türkiye’de iyi bir hacim yakalayıp inşallah üretim tesisini burada, Avrupa’ya da hizmet verecek şekilde kurmayı hayal ediyoruz. Ülkeye değer katmak için can atan bir kurucu aile ve kendini ispat etmek için koşmaya hazır  ekip var. İnşallah bu da uzun vadede hayallerimizi  gerçekleştirme şansımız da olur” diye konuştu.

Suzuki bayilerine öncelik

Doğan Trend Otomotiv CEO’su MG bayilerin kendi yapısını ayrı kuracaklarını, Suzuki teşkilatında uygun olan bayilerin de ikili-üçlü marka şeklinde çalışmalarına imkan sağlayacaklarını söyledi. Kağan Dağtekin, “Çünkü bu iş distribütörler için 3-4 binin altında anlamlı olmazken, bayiler için de belli bir rakamı yakalamadığınız zaman iş çok keyifli bir iş olmuyor. Biz bayilerimize bir tarafta Suzuki, öbür tarafta MG, ortasında SUV market ile üçlü paket olarak daha büyük iş hacmi, daha fazla kazanç sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda hem MG hem de SUV market, mevcut bayilerimizin biraz daha gelişmelerine vesile olacak” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!