Auto Ajans

Haberler

Doğuştan elektrikli Lexus satışta

Doğuştan elektrikli Lexus satışta
Paylaş
Mayıs 31
08:26 2024

Premium otomobil üreticisi Lexus, elektrikli SUV modeli RZ 450e’yi Türkiye’de satışa sundu. Markanın baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e, Exclusive donanım seviyesi ve 3 milyon 950 bin TL fiyatla elektrikli premium dünyasında yerini aldı. RZ 450e 71.4 kW çıkışa sahip lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus’un batarya yönetim teknolojilerindeki büyük deneyimi sayesinde RZ’nin bataryası, 10 yıllık kullanımın ardından kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasını koruyabiliyor.

Lexus RZ 450e, tek şarjla 400 km’ye varan sürüş menzili sunarken, DC hızlı şarj sistemi ile yüzde 80 kapasiteye kadar yaklaşık 30 dakikada şarj edilebiliyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, batarya gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanılması sayesinde RZ, 100 kilometrede 16.8 kWh enerji tüketiyor. RZ’nin elektrik motorları önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere kombine şekilde 230 kW (313 beygir) güç üretiyor. Ön ve arkaya konumlandırılan motorlarla birlikte DIRECT4 Akıllı Dört Çeker Sistemi’ne sahip RZ, dört tekerlek arasında güç dağılımını otomatik olarak kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriyor. RZ 450e, 0-100 km/s hızlanmasını 5.3 saniyede gerçekleştiriyor.

Lexus, yeni RZ modelinde tam elektrikli araçların getirdiği tasarım özgürlüğünü kullanarak konvansiyonel araçlardan farklı görünen bir model ortaya çıkardı. Aracın dinamik performansını yansıtacak bir tasarıma sahip olan RZ’nin ön bölümü tam elektrikli bir araç olduğunu hemen vurgulayacak şekilde tasarlandı. İçten yanmalı motor olmamasıyla birlikte kaput daha alçak konumlandırılırken daha az hava girişine yer verildi. Lexus’un modellerinin karakteristik bir özelliği olan “spindle ön panjur” RZ modeli ile evrimleşerek üç boyutlu olarak aracın tüm gövdesine uygulandı. RZ’nin kabini Tazuna konsepti ile oluşturuldu. Böylece sürüş pozisyonu, göstergeler, kontroller ve multimedya sistemi hassasiyetle yerleştirildi

14 inç dokunmatik multimedya ekran

Lexus, RZ 450e modelini Türkiye’de Exclusive donanım seviyesiyle satışa sundu. RZ 450e modelinde 13 Hoparlörlü Mark Levinson premium ses sistemi, 14 inç dokunmatik multimedya ekranı, 7 inç renkli çoklu bilgi ekranı, yüksek çözünürlüklü dijital hız göstergesi, panoramik görüş ekranı (PVM), ön cama yansıyan renkli gösterge ekranı, kablosuz şarj ünitesi, Lexus sesli asistan ve Lexus premium navigasyon standart olarak sunuluyor. Konfor özellikleri arasında 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı/havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar, Nanoe teknolojili elektronik klima ve karartılabilir panoramik cam tavan standart olarak bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!