Auto Ajans

Haberler

Milyonları elektrikli sahibi yapacak

Milyonları elektrikli sahibi yapacak
Paylaş
Aralık 10
06:00 2019

Volkswagen (VW) elektrikli otomobil dünyasına hızlı giriş yaptı. Marka geçtiğimiz günlerde ilk elektrikli modeli ID.3’ü Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katıldığı törenle bantlardan indirdi. ID.3’ün üretimine başlanması, otomotiv dünyasının efsanevi modelleri arasında yer alan Beetle ve Golf’ten sonra Volkswagen markası için en önemli dönüm noktası olacak. Şirketin hedefleri büyük… Beetle ile Golf’te olduğu gibi ID.3’ün de halkın elektrikli otomobili olması ve milyonlara ulaşması planlanıyor. VW ile Doğuş Otomotiv’i önümüzdeki 25 yıllık vizyonu ne? Otomobil tutkunlarını neler bekliyor?

Doğuş Otomotiv Gelecek Vizyonu’nu anlatan Volkswagen Binek Araç’ın Pazarlama Müdürü Tilbe Polat, 10 yılda otomotiv sektörünün yaşayacağının son bir asırdaki gelişmelerden çok daha fazla olacağını belirterek, “Böyle heyecan verici bir dönemin içerisindeyiz. Özellikle son 1 yılda ‘e-mobilite, otonom sürüş, elektrikli araçlar’ bunları görüyoruz. Aslında o gelecek noktası da gelmiş durumda. Gerçekten hızla bu yeni döneme giriş yapıyoruz” diye konuştu. E-mobilite’nin Volkswagen için yüzde 100 elektrikli otomobiller anlamına geldiğine dikkat çeken Polat, şu bilgileri verdi: “Daha yeni ID.3’ün lansmanını yaptık. ID.3 ile beraber yeni bir döneme giriyoruz. Daha önce de elektrikli otomobiller üretiyordu Volkswagen. e-Golf gibi modellerimiz vardı ama şimdi ID.3 ile yepyeni bir platform geldi. Ve yeni bir elektrikli otomobil dönemi başlıyor Volkswagen’de.”

ID.3’ün üretimi Almanya Zwickau’da başladı. Fabrikada yılda 330 bin elektrikli araç banttan inecek.

Bettle ve Golf’ten sonra yeni dönem

ID.3 isminin nereden geldiğine değinen Tilbe Polat, “Intelligent Design demek. Yani ‘akıllı tasarım’. ‘3’ de bizim için çok yeni bir dönem. Üçüncü dönem başlangıcı demek. Bundan öncekiler neydi? Aslında ilki birazcık şirketin kurulumuna denk geliyor. 1938’de Alman Hükümeti, bir çağrıda bulunuyor: Halkı otomobil sahibi yapalım. Böylelikle Volkswagen markası kuruluyor. Hatırlarsınız ilk kaplumbağa modelleri Beetle üretiliyor. Ve amaç da aslında erişilebilir bir otomobil üretmek. O zaman ortalama maaşı olan herhangi biri Beetle sahibi olabiliyordu. Bu aslında halkı otomobil sahibi yapabilmek için çok önemli bir adımdı. İkinci dönem de Golf ile başladı. 1974 yılında VW’nin Golf’ü üretmesi ile yeni bir motor teknolojisi geliyor. Bu da ikinci dönemi ifade ediyor. Şimdi üçüncü dönemi biz beraber yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

VW Binek Araç Pazarlama Müdürü, bugüne kadar elektrikli derken geleceği ve daha pahalı otomobilleri konuştuklarını kaydederek, VW’nin hedefini şöyle aktardı: “Şu an Volkswagen’in ID.3 lansmanıyla beraber aslında milyonlarca insanı elektrikli otomobil sahibi yapacak bir teknolojiden bahsediyoruz. Zaten kendi demeçleri de bu. ‘Biz milyon euroluk bir araç değil, milyonlarca insanı otomobil sahibi yapacak elektrikli otomobil üretiyoruz’ diyorlar.”

MEB ile birçok farklı araç üretimi

ID. model ailesinin en son üyesi ID. Space Vizzion’un dünya prömiyeri Los Angeles’ta yapıldı.

ID.3’ün ortalama bir maaşla satın alınabilecek bir otomobil olacağını ifade eden Tilbe Polat, herkese ulaşabilmesinin altında teknolojinin olduğunu belirtti. VW’nin ‘ID’ ailesi için ‘MEB’ adını verdiği bir platform ürettiğini hatırlatan Polat, “İşte öyle akıllı bir tasarım yaptı ki aslında bütün pil aracın alt zeminine yayılmış durumda. Arka tarafta elektrikli motoru var. Ön tarafta soğutma sistemi ve kontrol üniteleri var. Ve bu platform yanlara doğru açılabiliyor yani uzayabiliyor. Yukarı doğru otomobil büyüyebiliyor. Ve böylelikle SUV’dan sedana farklı boyutlarda araçların üretimi mümkün oluyor. Bu Volkswagen Grubu’nun tüm markalarında kullanılacak bir platform. Ve çok ciddi de bir yatırım yapılıyor” dedi. 2023’e kadar 11 milyar euroluk bir yatırımdan bahsettiklerine dikkat çeken Polat, grubun 70 farklı model çıkaracağını kaydetti ve ekledi: “Yatırım bu kadar çok farklı modele bölündüğü zaman otomobil Ar-Ge’si de aslında daha verimli bir hale geliyor. Bu da sizler, bizler için erişilebilir bir otomobil anlamına geliyor.”

ID.3, 2021’de Türkiye’de satışta

Otomobil tutkunları için VW’nin ilk elektriklisinin Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı merak konusu. VW Binek Araç Pazarlama Müdürü Tilbe Polat, ürün çalışmalarına devam ettiklerini söyleyerek, “2021’in sonunda elektrikli otomobil dünyasına Volkswagen’in Türkiye’de giriş yapmasını planlıyoruz” diye konuştu. Ülkemizde elektrikli otomobilin bir Golf, Polo, Passat kadar popüler olacağını ve değişimin çok hızlı olacağına işaret eden Polat, 2-3 yıl sonra tüketicilerin hayatına nasıl hızla girdiğini bizzat yaşayacaklarını kaydetti. Tilbe Polat, bu konuda oldukça iddialı. Polat, şu an 10-11 yaşında olan çocuklarının ilk otomobilinin kesinlikle elektrikli olacağını sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!