Auto Ajans

Haberler

Dört Mercedes’ten biri elektrikli olacak

Dört Mercedes’ten biri elektrikli olacak
Paylaş
Şubat 13
13:00 2024

Mercedes-Benz’in otomobil satışları rekor yıl 2023’te yüzde 32 artışla24 bin 646 adet olarak gerçekleşti. Bu satış rakamıyla premium segment liderliğini sürdüren Mercedes-Benz, hafif ticari araçlarda da satışını yüzde 47 oranında artırdı. Mercedes-Benz E-Serisi içten yanmalı motor seçeneğiyle segmentinin en çok satan otomobili oldu. Rekor yılında gelen bu güçlü performans Mercedes-Benz Türkiye’yi global ülke sıralamasında da iki basamak yukarı taşıyarak 12’nci sıraya oturttu. 2024 yılına da iddialı başlayan Mercedes-Benz, Ocak ayında satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 200 artırdı.

Hedef liderliği sürdürmek

İtalyan lüks moda markası Moncler ile hayata geçirilen Project Mondo G’nin Kartalkaya’daki tanıtımında konuşan Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, enflasyonist ortamda otomotivin yatırım aracı olarak tercih edilmesinin 2023’te rekor satış getirdiğini söyledi. Bekdikhan, “Yıl sonu tahminleri 2024’te pazarın normal seviyesi olan 800 bin araç seviyelerine gelmesiydi. Ancak Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 71’in üstünde bir artış kaydedildi. Bu dönemde Mercedes-Benz’in satışları da yaklaşık yüzde 200 arttı. Belirsizlik ve daralma endişeleriyle girdiğimiz 2024’te yine rekor ile başlamış olmamız memnuniyet verici. Ancak yılın geneli için Şubat ve Mart performansı daha net bir gösterge olacaktır. Şartlar ne olursa olsun, elektrikli dönüşüm ve müşteri deneyimi odağımızla hedefimiz 2024’te de premium pazarda liderliğimizi devam ettirmek” diye konuştu.

Mercedes-Benz ile Moncler’in iş birliği ile ortaya çıkan Project Mondo G, Kartalkaya’dan sonra Galataport’ta sergilenecek.

Elektrikli G-Serisi Ağustos’ta geliyor

En zengin elektrikli ürün gamına sahip markalardan biri olarak öncü rollerini sürdürmek istediklerini vurgulayan Bekdikhan, hedeflerini şöyle aktardı: “2023’te elektrikli araç satışlarımızın oranı pazar ortalamasının üzerine çıkarak yaklaşık yüzde 15 oldu. Ocak 2024’te daha da ivme kazanarak satışını gerçekleştirdiğimiz her 7 araçtan 1’i elektrikli oldu. Zengin ürün gamımıza ek olarak pazara sunacağımız yeni modellerimizin katkısıyla 2024 yılında satışlarımızın yüzde 25’inden fazlasının elektrikli modeller olmasını hedefliyoruz. Elektrikli G-Serisi markamız adına yılın en önemli lansmanlarından biri olacak. Ağustos ayında bu özel aracımızı Türkiye’de satışa sunmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 100 adet getirmeyi istiyoruz. Elektrikli G-Serisi’nden sonra pazardaki binek elektrikli model sayımız 5’e çıkacak. Yılın ikinci yarısında hafif ticari araç ailemizin yeni modellerini ve tamamen elektrikli eSprinter ve EQV’yi de Türkiye pazarına sunarak bu alanda da hem müşterilerimize hem de onların müşterilerine yüksek teknolojili, güvenlikli ve konforlu araçlar sunacağız.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!