Auto Ajans

Haberler

Dünyanın en büyük pazarı ağır yaralı

Dünyanın en büyük pazarı ağır yaralı
Paylaş
Ocak 14
13:53 2020

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin üst üste iki yıl daraldı. Çin Otomobil Üreticileri Derneği’nin (CAAM) açıkladığı verilere göre, toplam araç satışları yüzde 8.2 düşüşle 25.8 milyon adede indi. Ekonomik büyümenin yavaşlaması ve ABD ile yaşanan ticaret savaşları, satışların azalmasında en önemli etkenler oldu. Binek otomobil ile hafif ticari araçtaki küçülme yüzde 9.6 olarak gerçekleşti ve pazar 21.5 milyon adede geriledi. Ağır kamyon, otobüs ve ağır ticari araç pazarı da yüzde 1.1 azalışla 4.3 milyon adet olarak gerçekleşti. Çin’de elektrikli araç satışları da ilk kez azaldı. Elektrikli pazarı yüzde 1.2 küçülerek 932 bin adet oldu. Plug-in hibrit satışları da yüzde 15 düşüşle 232 bin adede indi.

CAAM yetkilileri pazarla ilgili olarak, “Yüksek hızlı gelişim aşamasından uzaklaştık. Düşük hız gerçeğini kabul etmeliyiz. 28 yıl boyunca yüksek hızda büyüme yaşadık ki bu gerçekten kötü değildi. Bu yüzden umarım herke sakin bir şekilde pazara bakabilir” değerlendirmesini yaptı. 1990 yılından bu yana sürekli büyüyen Çin otomotiv pazarı, ilk kez 2018 Şubat ayında frene basmıştı. CAAM, 2020 yılı için de pek umutlu görünmüyor. Öngörülerine göre, pazar 2019’a oranla hareketlenecek ancak yine de yüzde 2 daralacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!