Auto Ajans

Haberler

Dünyanın en hızlı elektriklisi

Dünyanın en hızlı elektriklisi
Paylaş
Ekim 11
14:55 2023

Çinli Zeekr, dünyanın en hızlı seri üretim elektrikli aracı 001 FR modelini Avrupa’da satmayı planlandığını açıkladı. Markanın yaptığı açıklamaya göre, Zeekr 001 FR (Future Road) modeli 0-100 km/s hızlanmasını 2.07 saniyede tamamlıyor. Bu da 2.1 saniyede 100 km/s’yi gören Tesla Model S Plaid’in çok az farkla önünde olduğu anlamına geliyor. Zeekr, bu modelle dünyanın en hızlı seri üretim tam elektrikli aracını ürettiğinin altını çiziyor.

001 FR’da 1.265 beygir güç sağlayan dört elektrik motor yer alıyor ve 280 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Model S Plaid ise 1.020 beygir güce sahip ve 322 km/s ile 001 FR’den daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Bu modelin Avrupa’ya gelişi için değerlendirmeler yapan Zeekr, aracın fiyatını açıklamadı ama 130 bin eurodan daha pahalı olacağı tahmin ediliyor. Bu da Tesla’nın fiyatını aşması demek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!