Auto Ajans

Haberler

Dünyanın en hızlı şarjı Türkiye’de

Dünyanın en hızlı şarjı Türkiye’de
Paylaş
Haziran 16
16:04 2023

ABB, premium şarj deneyimi sunan ve Time Dergisi’nin 2022’nin En İyi İcatları arasında gösterdiği yeni ürünü Terra 360’ı İstanbul’da tanıttı. Terra 360 akaryakıt istasyonlarında, marketlerde ve perakende satış noktalarında elektrikli araç sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra elektrikli ticari araç filosuna sahip kurumların tesislerine de kurularak şirketlere zamandan ve kaynaklardan tasarruf imkanı sağlıyor. Maksimum 360 kW çıkışa sahip Terra 360, elektrikli otomobili 10-15 dakikada şarj edebilecek. Terra 360’ın 2024 yılında üretimine başlanacak 4 aracı aynı anda şarj etme özelliği, büyük esneklik sunacak. Bir araç şarj edilirken, diğerleri de aynı anda şarj edilebilecek. Bu sayede, aynı filoda birden fazla elektrikli araç sahibi olan kullanıcılar veya şirketler, tüm araçlarını tek bir şarj cihazında aynı anda şarj ederek zamandan ve kaynaklardan tasarruf edebilecek.

Terra 360 tek bir aracı 360 kW’lık güçle ve 500A’ya kadar, iki, üç veya dört aracı aynı anda 90kw’lık güçlere dinamik olarak bölerek şarj edebilme imkanı sunuyor. Terra 360’ın büyük ekranı, reklam ile görsellerin şarj istasyonunda gösterilmesini sağlayarak işletmeler ve markalar için pazarlama fırsatı sunuyor. Bu ekran aracılığıyla, işletmeler araç sahiplerine ürünlerini veya hizmetlerini tanıtabilir, kampanyalarını duyurabilir, marka bilinirliğini artırabilir. Kullanıcılar da şarj sürecinde ilgi çekici içerikleri görebilir ve güncel bilgilere erişebilirler.

Tanıtımda konuşan ABB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Başar Vural, ’’Terra 360’ın üstün şarj kapasitesi, ABB E-Mobility’nin güçlü mühendislik ve teknoloji birikiminin bir göstergesi. Bu yenilikçi özellikler, kullanıcıların şarj sürelerini optimize etmelerine ve elektrikli araçlarını daha hızlı şekilde kullanmalarına olanak tanıyor. ABB E-Mobility, sürdürülebilir ulaşımın geleceğine yönelik taahhüdünü Terra 360 ile bir kez daha güçlü ve somut şekilde gösterirken, elektrikli araç sürücülerine daha etkili ve verimli bir şarj deneyimi sunmayı hedefliyor’’ dedi.

Başkan Yardımcısı- Smart Building| Smart Power Tonay Topuz da şu bilgileri verdi: ‘’Elektrikli araçların hızlı şarjında ​​dünya lideri olarak düşük karbonlu bir toplumun sağlanmasında kilit rol oynayan bizler için heyecan verici bir gün. Dünya genelinde iklim değişikliğiyle mücadele için elektrikli araçları ve şarj ağlarını destekleyen kamu politikaları hazırlanırken, elektrikli araç şarj altyapısına, özellikle hızlı, kullanışlı ve kullanımı kolay şarj istasyonlarına olan talep her zamankinden daha yüksek. Çeşitli ihtiyaçlara cevap veren şarj seçeneklerine sahip yeni Terra 360, bu talepleri karşılamanın ve küresel olarak E-mobilite’nin benimsenmesini hızlandırmanın anahtarı. Terra 360, elektrikli araç kullanıcılarına premium şarj deneyimi sunmak için tasarlandı ve sektöre farklı bir soluk getirecek.’’

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!