Auto Ajans

Haberler

ë-Jumpy 330 km menzil sunuyor

ë-Jumpy 330 km menzil sunuyor
Paylaş
Mayıs 13
10:13 2020

Citroën, hafif ticari araç pazarına yönelik elektrikli araç hamlesini hayata geçiriyor. Citroën, kompakt van pazarındaki temsilcisi Jumpy’nin elektrikli versiyonunu pazara sunmaya hazırlanıyor. ë-Jumpy, 2021’de tüketicilerin beğenisine sunulacak. ë-Jumpy genel tasarım ve görünüm özellikleriyle Jumpy ailesinin bir parçasını oluşturuyor. Sol ön çamurluğa entegre edilen şarj noktası bunlardan biri. Bunun dışında elektrikli Jumpy modelinde farklı bir ön panjur ve yeni bir “ë” logosu dikkat çekiyor. Citroën Jumpy gibi yeni elektrikli versiyon, Groupe PSA’nın çok enerjili EMP2 platformu üzerine yükseliyor. 100 kW (136 beygir) güç ve 260 Nm tork kullanıma sunan elektromotor 130 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Araç, kullanıcıya Eco, Normal, Power olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuyor.

İki farklı batarya tipi bulunuyor

Farklı kullanım gereksinimlerine cevap vermek üzere iki farklı batarya kapasitesi bulunuyor. XS, M, XL gövde tiplerinde sunulan ve 18 modülden oluşan 50 kWH kapasiteli batarya WLTP normuna göre 230 km elektrikli menzil sunuyor. XS, M, XL gövde tiplerinde sunulan ve 27 modülden oluşan 75 kWH kapasiteli batarya WLTP normuna göre 330 km elektrikli menzil sunuyor. Böylece ë-Jumpy iki farklı menzil seçeneği ile günde ortalama 300 km yol kat eden pazar ortalamasının gereksinimlerini karşılıyor. EMP2 platformunun sağlamış olduğu teknik avantaj sayesinde araç zeminine gizlenen lityum-iyon bataryalar sayesinde elektrikli versiyon içten yanmalı motora sahip Jumpy modelleri ile aynı yaşama alanı ve bagaj hacmini sunuyor. Hızlı şarj özelliği ile 50 kWh kapasiteli batarya 30 dakikada, 75 kWh kapasiteli batarya 45 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesine ulaşıyor. Güç ve aktarma sistemiyle bataryalar sekiz yıl veya 160.000 km garanti ile satılıyor.

Yeni ë-Jumpy, tıpkı içten yanmalı motora sahip versiyonları gibi farklı kullanım gereksinimlerine yönelik farklı gövde tipleriyle üretiliyor. Yeni ë-Jumpy’de üç farklı gövde tipi bulunuyor. Şehir içi kullanımını kolaylaştırmak üzere giriş seviyesinde yeni XS versiyonu devreye giriyor. Bu versiyon 4.60 metre uzunluğu ile şehir içindeki park ve manevraları kolaylaştırırken XS versiyonda 4.6 m3 ile XL versiyonunda 6.6 m3 arasında değişen geniş bir kargo alanı kullanıma sunuyor. İki çamurluk arasındaki 1.25 metre genişlik ile bir Europalet taşıma imkanı tanıyor. ë-Jumpy versiyonları genelde AVM otoparkı veya kapalı otoparklara rahat giriş-çıkış sağlamak üzere 1.90 metre yükseklik ile sunuluyor. 1.275 kg’a varan taşıma kapasitesi dışında bir tona kadar römork çekme kapasitesi gibi özellikler de kullanışlılığı destekliyor.

15 sürüş destek sistemi yer alıyor

ë-Jumpy bünyesinde barındırdığı 15 sürüş destek sistemi ve bağlanabilirlik çözümleriyle öne çıkıyor. Bu sınıfta benzersiz olan eller serbest kapı açma, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Heads Up Display’e sahip olan ë-Jumpy; Active Safety Brake, yokuş kalkış desteği, sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı, şeritten çıkma uyarı sistemi, çarpışma önleme sistemi, Top Rear Vision özelliğine sahip geri görüş kamerası, kahve molası uyarısı, akıllı uzun far yardımcısı, Grip Control, hız sınırı işaretini tanımlama ve önerme sistemi, hız sabitleme ve hız limiti belirleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi çözümler ile hayatı kolaylaştırıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!