Auto Ajans

Haberler

Yerlilerin zaferi

Yerlilerin zaferi
Paylaş
Nisan 19
14:41 2019

1Türkiye otomotiv pazarında ithal-yerli dengesi değişmeye başladı. İthal otomobillerin pazar payı gerilerken, Türkiye’de üretilen modellerin pazar payı hızla artıyor. Tüketicilerin Türk mühendisler ve işçilerin emeğiyle üretilen yerli otomobillere yöneldikleri görülüyor. Son yıllarda bu değişim hızlandı. 2013’te yüzde 77.9 olan ithalatın payı 2017’de yüzde 70’e, 2018’de 63.3’e geriledi.

İthal otomobillerin kan kaybı 2019’la birlikte daha da hızlandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre Ocak-Şubat aylarında ithalat otomobillerin pazar payı yüzde 61’e geriledi. Yerli otomobillerin payı yüzde 39’a çıktı. Böylece 2013’den bu yana ithalatta yaşanan kan kaybı 16.9 puan oldu.

Türkiye’de üretilen binek otomobil sayısının artmasıyle yerlilerin payı da arttı.

İthalatın payının düşmesinin en önemli nedenlerinden biri Türkiye’de üretilen binek otomobillere olan talebin artması. Bugün itibariyle beş marka toplam sekiz binek otomobil modelini Türkiye’de üretiyor. Tofaş Bursa’daki fabrikasında Fiat Egea, Oyak Renault Bursa tesislerinde Renault Megane Sedan ve Clio, Toyota Adapazarı’nda C-HR ile Corolla Sedan, Hyundai Assan İzmit’te i10 ile i20, Honda  İzmit Şekerpınar’daki tesisinde Civic Sedan modelinin üretimini gerçekleştiriyor. Tabii 2021’den itibaren Şekerpınar tesisinin kapatılacağını eklemekte fayda var.

İthalatın pazar payının düşmesinin bir başka nedeni de birçok markanın durgunluk gerekçesiyle 2019 model yılı otomobillerini getirmemesi. Bu durum pazardaki arz-talep dengesini değiştiriyor. Piyasadaki ithal otomobillerin açığını, yerli otomobiller kapatıyor.

Yapılan tahminlere göre 2019’da 220 bin adeti ithal olmak üzere toplam 350 bin binek otomobil satılacak. İthal otonun payının yıl sonunda yüzde 62.8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

AUTO AJANS

AUTO AJANS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!