Auto Ajans

Haberler

Ek vergiyi Çinliler cebinden karşılıyor

Ek vergiyi Çinliler cebinden karşılıyor
Paylaş
Mayıs 01
08:00 2023

Çin’den gelen elektrikli araçlara getirilen ek vergi markaların planlarını bozarken, ana merkezden gelen desteklerle tüketicilere kolaylık sağlamaya çalışıyorlar. MG’nin Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, ana firma SAIC’in ek Gümrük Vergisi konusunda kendilerine destek verdiğini belirterek, “Bunun etkisini biraz biraz daha hafifletebildik. 1 milyon 269 bin lira ile çıktığımız MG4’ün fiyatı bu ilave son gelen olmasaydı 1 milyon lira hatta zorlasak 1 milyon liranın altına inebilirdi. Normalde yüzde 10-15 yukarıda olurdu, 1.5 milyon lirayı görebilirdik. Ama SAIC’in desteğiyle de biz de fedakarlıklarımızı yaparak buralarda tutmaya çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Her şeyin matematik ağırlıklı olduğunu ama ilişkilerin de hâlâ payının olduğunu hatırlatan Dağtekin, “Aylarca konuştuk biz. Bu vergi hikayesi olmasaydı eğer Avrupa’da Tesla’nın yaptığını Türkiye’de MG yapacaktı” dedi.

MG, Avrupa’da ilk üçü zorluyor

MG’nin Avrupa’da önemli başarıya doğru gittiğini söyleyen Kağan Dağtekin, şu bilgileri verdi: “MG, 2021’de Avrupa’da tamamen elektrikli otomobiller arasında 18’inci sıradaydı. Geçen yıl 11’inci oldu ve kılpayı onunculuğu yakalayamadı. Bu sefer ilk 3 ay sonucunda ilk 4’e girmiş durumda. Mart ayında ise üçüncü. Tesla üç yıldır değişmeyen lider ve yüzde 13-14’lerde olan pazar payı bu sene yüzde 20’lere kadar fırladı. Ciddi şekilde domine ediyorlar. VW’nin yüzde 13-14’lerdeki pazar payı yavaş yavaş pay vermeye başladı ve yüzde 10’lara düştü. MG yüzde 1.8, yüzde 3.6, şimdi de yüzde 5.6 seviyesinde ve Audi’nin çok az arkasında. İlk üç ayın toplamında 102 bin araçla da üçüncülüğü kaçırdı ama Mart ayında da açık ara üçüncü oldu. Dolayısıyla bu sonuçlara bakınca biz büyük oranda Avrupa’nın kurallarıyla otomotiv piyasasını yöneten bir ülkeyiz. Dolayısıyla ‘MG’nin Avrupa’daki başarısı, bize de Türkiye’deki MG markamızın geleceğiyle ilgili çok olumlu şeyler söylüyor’ diyorum.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!