Auto Ajans

Haberler

Formula 1’e 100 bin kişi bekleniyor

Formula 1’e 100 bin kişi bekleniyor
Paylaş
Eylül 02
13:32 2020

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Formula 1 DHL Turkish Grand Prix’sinin seyircili yapmayı planladıklarını belirterek, Bu yıl ‘COVID–19 salgını kapsamında yarışlarda da birçok tedbir uygulanıyor. Takvimde Portekiz ve Rusya ile birlikte Türkiye yarışı da seyircili yapılacak. Bu sebeple Formula 1 yönetiminin de çok önem verdiği bir yarışız” diye konuştu. Intercity İstanbul Park’ın 200 bin kişi kapasiteli olduğunu ancak pandemi koşulları nedeniyle yüzde 50 kapasite ile 100 bin kişiyi ağırlayabileceğini söyleyen Ak, “100 bin kişiyi en üst seviye tedbirleri uygulayarak ağırlayacağız” diye ekledi.

Vural Ak, yarışa 20 bin yabancı turist beklediklerini, 3-4 gün konaklayacak ziyaretçilerin 50 milyon dolarlık bir nakit girişi sağlayacağını söyledi. Ak, İstanbul’da 10 gün kalacak takımların şimdiden İstanbul Park’a yakın otellerde yer ayırttığını ekledi. Ak, Formula 1’in toplamda 100 milyon dolarlık bir ekonomi yaratacağına dikkat çeken Ak, organizasyonun ülkeye ciddi katkı sağlayacağını ifade etti.

Dünyada 2 milyar kişi izliyor

Formula 1 yarışlarına 5 ayrı kıtadan ülkeler ev sahipliği yapıyor.

Yıllık yaklaşık 2 milyar global TV izleyicisi bulunuyor

Organizasyon 500 milyon tekil izleyiciye sahip

Formula 1 ekosistemindeki markalar; Fortune 500 sıralamasında 40 marka, Forbes Top 100 sıralamasında 11 marka yer alıyor

200 ülkede ve 250+ kanalda yayınlanıyor

Toplam 10 takım yarışlarda mücadele ediyor

Intercity İstanbul Park takvimin 14’üncü yarışı olacak.

Intercity İstanbul Park’ta yarışı canlı olarak 100 bin kişi takip edecek.

Rakamlarla Intercity İstanbul Park

Intercity İstanbul Park, Tuzla ilçesinde 2.215.000 metrekare alana kurulu.

Pistin mimarı Hermann Tilke, pisti 5.338 km uzunluğunda, 14 – 21.5 metre genişliğinde ve saat yönünün tersine koşulacak şekilde tasarladı.

Pistteki viraj sayısı sağ 6, sol 8 olmak üzere toplam 14 adet. İnişli – çıkışlı bir yapıya sahip olan pistteki en yüksek boyuna eğim yüzde 8.145’tir.

Intercity İstanbul Park, saat yönünün tersi istikamette işleyen yapısı, 40 metreyi bulan yükseklik farkı ve zorlu pist şekli ile dünyada yarışmacıların en sevdiği ilk 3 pistten biri olarak gösterilmektedir.

4 virajın birleşiminden oluşan 8. viraj, şimdiden dünyanın efsane pist virajları arasında kendine yer buluyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Ucuz Tesla şimdilik hayal! Tesla CEO'su Elon Musk'ın Dünya Batarya Günü etkinliğinde "Uygun fiyatlı Tesla'ya daha var. 3 yıl sonra 25 bin dolara çekebiliriz" açıklaması yatırımcılarda hayal kırıklığı yarattı. Şirketin piyasa değeri 50 milyar dolar eridi. http://www.autoajans.com/hayal-kirikligi-50-milyar-a-mal-oldu

Koronavirüs nedeniyle ertelenen Detroit Otomobil Fuarı'nın yeni tarihi belli oldu. Eski günlerini arayan organizasyonun Mayıs 2021'deki Los Angeles Fuarı ile çakışmaması için 28 Eylül-9 Ekim 2021 tarihleri seçildi. http://www.autoajans.com/detroit-fuari-yeni-tarih-degistirdi

Citroen Türkiye, yeni C3'ü satışa sundu. Markanın yeni tasarım diline sahip araç, kişiye özel renk kombinasyonları, 3 yeni tavan dekoru, 2 farklı iç ambiyans seçeneği ile dikkat çekiyor. Citroen Türkiye, bu yıl yeni C3'ten 4 bin adet satmayı hedefliyor. http://www.autoajans.com/kisiye-ozel-yeni-c3-turkiyede

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!