Auto Ajans

Haberler

Elektriğin yeni yolculuğunu başlattı

Elektriğin yeni yolculuğunu başlattı
Paylaş
Kasım 19
13:32 2022

Nissan’ın elektrikli geleceğini simgeleyen araçlardan biri olan Qashqai e-POWER ile yeni X-Trail Türkiye’de satışa sunuldu. İki aracın Sapanca’da gerçekleştirilen lansmanında konuşan Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem; “e-POWER teknolojimizi ve bu teknolojiye sahip yeni modellerimiz Qashqai e-POWER ile tamamen yeni X-Trail’i tüketicilerin beğenisine sunarak Türkiye’de “Elektriğin Yeni Yolculuğu”nu başlatıyoruz. Nissan’a özgü e-POWER teknolojimize güveniyoruz. Dışarıdan şarj etmeye gerek kalmayan kablosuz elektrikli modelimiz e-POWER ile pazarın ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir değer yarattığımız için gururluyuz. Türkiye’de 180 bin üzeri satış ile son 10 yılın en çok satan SUV markasıyız. Yarattığı güçlü algı ve DNA’sına sadık kalarak müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak modellerimiz ile marka bağlılığımızı artırarak devam edeceğiz. Toplam pazara baktığımızda 6. büyük otomotiv pazarı Türkiye. Bu da Türkiye pazarına duyulan heyecanı ortaya koyuyor. Sektörün ve tüketici beklentilerinin bilincinde olarak geliştirdiğimiz teknolojiler ile pazarın ihtiyacını karşılayacak benzersiz e-POWER teknolojimize inancımız tam. Sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojimiz ile otomotiv sektöründe fark yaratacağız” şeklinde konuştu. Qashqai e-POWER 1 milyon 171 TL’den, tamamen yeni ve e-POWER teknolojisine sahip X-Trail de 1 milyon 674 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

e-Pedal ile dur-kalk rahatlığı

Gelelim e-POWER teknolojisine… e-POWER dışardan şarj etmeye gerek kalmadan elektrikli sürüş deneyimi sunuyor. Şirketin Intelligent Mobility stratejisinin önemli bir bileşeni olan e-POWER sistemi, elektrifikasyona farklı bir yaklaşım getirmiş. e-POWER, 1.5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 beygir güç üreten benzinli motora sahip. e-POWER’da aynı zamanda jeneratör, invertör ve 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bataryadan oluşuyor. Benzinli motor, sürüş senaryosuna göre invertör aracılığıyla yüksek voltaj bataryasına, elektrik motoruna veya her ikisine de enerji üretiyor. Bu güç aktarma organını hibritlerden ayıran en önemli nokta, elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve dolayısıyla sürücünün taleplerine anlık ve doğrusal tepki göstermesi. e-POWER sistemi ile geleneksel benzinli motorlara göre daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerlerine ulaşılıyor. Qashqai e-POWER, 100 km’de ortalama 5.3 lt harcıyor. Emisyon değeri de 119 gr/km.

Sürüş süresinin yüzde 70’inin şehir içinde geçirildiğini düşünerek Nissan, “e-Pedal” olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor. Yeni Nissan Qashqai e-POWER ve Nissan X-Trail e-POWER’da yer alan bu donanım, sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Yeni X-Trail’de e-4orce öne çıkıyor

Nissan’in bir başka önemli yeniliği X-Trail oldu. 2001’de piyasaya sürülmesinin ardından bugüne kadar 7 milyon adede yakın satılan Nissan X-Trail dünyanın en popüler aile araçlarından biri. Yeni X-Trail’in iç ve dış tasarımı, aracın çok yönlü ve maceracı ruhunu dışa vuruyor. e-POWER teknolojisine sahip yeni X-Trail, iki elektrikli motoruyla birlikte toplamda 213 beygir güç üretiyor. Araç, 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlıyor. X-Trail’in e-POWER donanımlı versiyonu yanı sıra 163 beygirlik 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranı ile tekerleklere geleneksel tarzda güç sağlayan turbo şarjlı modeli de satışa çıktı. Nissan’ın gelişmiş dört çeker teknolojisi e-4ORCE, X-Trail’de öne çıkıyor. e-4ORCE, güç çıkışını ve frenleme performansını her bir tekerlek için özel olarak yöneterek bu sayede yumuşaklık ve dengeyi koruyor. Sistem, ön ve arka tork dağılımını optimize etmenin yanı sıra, her dört tekerin viraj alma kuvvetini en üst seviyeye çıkarmak için her birine bağımsız fren kontrolü uyguluyor. Bu, sürücünün istediği yöne doğru direksiyonu en az şekilde kırarak virajı almasını sağlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️VW, Wolfsburg fabrikasına 460 milyon euro yatırım yaparak ID.3 ve elektrikli SUV üretecek.

⚡️Tiguan boyutlarındaki yeni elektrikli SUV, 700 km menzil sunacak.

http://www.autoajans.com/vwden-yeni-elektrikli-suv

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!