Auto Ajans

Haberler

Elektrikli Astra siparişe açıldı

Elektrikli Astra siparişe açıldı
Paylaş
Haziran 24
10:15 2023

Türkiye’deki elektrikli model atağına Mokka Elektrik ve Corsa Elektrik ile başlayan Opel, yeni Opel Astra Elektrik ile seçenek sayısını üçe çıkarttı. Opel Türkiye, bu ay itibariyle online rezervasyon sistemi üzerinden 75 bin TL’lik kaporayla Astra-e’de ön sipariş almaya başladı. Elektrikli Astra, Eylül ayında Türkiye yollarına çıkacak. Opel Astra Elektrik’in elektrik motoru 115 kW/156 beygir güç ve 270 Nm tork sağlıyor. Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş seçeneği sunulan elektrikli Astra’nın maksimum hızı 170 km/s. 0-100 km/s hızlanması ise 9.2 saniye.

418 km menzil sunuyor

Yeni Astra Elektrik, WLTP’ye göre 418 km’ye varan menzili sunuyor. Astra’da 6 hücreli, 17 modülde 102 batarya hücresinden oluşan 54 kWh’lık lityum-iyon batarya yer alıyor. Yeni Astra Elektrik, 100 kilometrede 14.8 kWh elektrik tüketiyor. Rejeneraktif fren sistemi sürüş sırasında enerjinin geri kazanılabilmesini sağlıyor. Astra Elektrik, 100 kW doğru akım ile hızlı şarj edildiğinde yüzde 80 batarya kapasitesine yaklaşık 26 dakikada ulaşabiliyor. Tamamen elektrikli Astra ayrıca evdeki duvar tipi şarj istasyonu için standart olarak üç fazlı 11 kW dahili şarj cihazı ile donatılmış durumda.

Elektrikli tercih eden 10 kişiden biri Opel alacak

2022 Altın Direksiyon Ödüllü Astra’nın elektrikli versiyonunun satışa sunulmasıyla ilgili olarak Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, “Kompakt hatchback sınıfındaki en popüler oyunculardan biri olan Astra, yeni elektrikli neslinin satışa sunulmasıyla segment liderliğine doğru olan yolculuğuna emin adımlarla devam ediyor. Sadece mayıs ayında 1.347 adetlik Astra satışıyla C-HB’de yüzde 14.3’lük paya ulaşarak, yerli rakibimizin ardından 2’nci sırada yer aldık. İlk 5 aylık sonuçlarda Astra ile ithal C-HB sınıfında liderliği yakaladık. İçten yanmalı motorlu Astra ile yakaladığımz başarıyı, elektrikliye geçiş hamlemizde de hız kesmeden devam ettiriyoruz. Eylül ayı itibarıyla müşterilerimiz ile buluşacak olan Astra Elektrik’in de desteği sayesinde elektrikli otomobil satış payımızı daha da yükseltmeyi hedefliyoruz. 2023 yılında her 10 elektrikli araç müşterisinden bir tanesinin Opel müşterisi olmasını amaçlıyoruz” dedi.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!