Auto Ajans

Haberler

Elektrikli Astra yollara çıktı

Elektrikli Astra yollara çıktı
Paylaş
Eylül 02
17:07 2023

Türkiye’deki elektrikli model atağına Mokka Elektrik ve Corsa Elektrik ile başlayan Opel, yeni Astra Elektrik’i satışa sundu. Haziran’da online rezervasyon sistemi üzerinden 75 bin TL’lik kaporayla ön siparişleri alınan Opel Astra Elektrik’in fiyatı 1 milyon 599 bin 900 TL’den başlıyor. Yeni Astra Elektrik’in elektrik motoru 115 kW/156 beygir güç ve 270 Nm tork sağlıyor. Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modu sunan elektrikli Astra’nın maksimum hızı 170 km/s ile sınırlandırılmış. 0-100 km/s hızlanması ise 9.2 saniye.

Yeni Astra Elektrik, WLTP’ye göre 418 km’ye varan menzili sunuyor. Astra’da 6 hücreli, 17 modülde 102 batarya hücresinden oluşan 54 kWh’lık lityum-iyon batarya yer alıyor. Yeni Astra Elektrik, 100 kilometrede 14.8 kWsh elektrik tüketiyor. Fren enerji geri-kazanım sistemi sürüş sırasında enerjinin geri kazanılabilmesini sağlıyor. Astra Elektrik, 100 kW doğru akım ile hızlı şarj edildiğinde yüzde 80 batarya kapasitesine yaklaşık 26 dakikada ulaşabiliyor. Tamamen elektrikli Astra ayrıca evdeki duvar tipi şarj istasyonu için standart olarak üç fazlı 11 kW dahili şarj cihazı ile donatılmış durumda. Bu şekilde şarj edilmesi durumunda 5 saat 45 dakikada bataryalar tamamen doldurulabiliyor. 3.2 kW’lık ev tipi (AC) prizlerden ise bataryaların tamamen dolması için gereken şarj süresi 19 saat.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!