Auto Ajans

Haberler

Elektrikli Fiat 500 Türkiye’de

Elektrikli Fiat 500 Türkiye’de
Paylaş
Mart 22
08:05 2023

Fiat 500’ün elektrikli versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu. Fiat 500e La Prima Hatchback gövde tipi 869 bin 900 TL, 3+1 gövde tipi 899 bin 900 TL, cabrio gövde seçenekli versiyonu 929 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla, “fiatonline” platformu ve tüm showroomlarda yerini aldı. Fiat 500e, 42 kWh kapasiteli lityum iyon bataryalarıyla, WLTP normuna göre ortalama 320 km’ye kadar menzil sunuyor. Şehir otomobili segmenti kullanıcılarının günlük işe gidip gelmeleri için gerekli olan ortalama 50 km’lik menzil 5 dakikalık hızlı şarj ile elde edilebiliyor. Yine hızlı şarj özelliğiyle araç 35 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Ayrıca lansmana özel, Mod 3 (Wallbox tipi) kabloya ilave olarak ev tipi prizlere uyumlu Mod 2 şarj kablosunu da sunan yeni Fiat 500e’de 7.4 ve 22 kW’lık Wallbox çözümleri aksesuar ürün gamında yer alıyor. Yeni 500e’nin elektrik motoru 0 km/s’den 100 km/s’ye 9.0 saniyede çıkarken, 0 km/s’den 50 km/s’ye 3.1 saniyede ulaşıyor.

Modelde standart olarak sunulan yaşama alanı ve bagajın kullanım kapasitesini kısıtlamayacak şekilde araca entegre edilen JBL Premium ses sistemi; 320 W ses gücüyle öne çıkıyor. 500e ayrıca yayaların aracın hareket halinde olduğunu algılayabilmeleri amacıyla araç dışına İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin “Amarcord” filmi için Nino Rota tarafından bestelenen melodisini yayıyor. 500e Hatchback ve 3+1 gövde tipleri, panoramik cam tavanıyla dikkat çekerken, cabrio gövde seçeneği, Fiat Monogram açılır tavan dokumasıyla ilk nesildeki başarılı özellikleri standart olarak sunuyor. Ürün gamının üçüncü gövde seçeneği olan 3+1 ise ismini otomobilin sağ tarafındaki Magic Door olarak adlandırılan üçüncü kapıya sahip olmasından alıyor. 3+1, geriye doğru açılan kapısıyla, Fiat markasının tasarım konusundaki farkını yansıtırken arka koltuklara daha kolay erişim sunuyor. 500e satın alan müşterilere, Tofaş güvencesiyle, 8 yıl 160 bin km batarya garantisi sunuluyor.  Ayrıca lansmana özel Mod 3 (Wallbox tipi)  kabloya ilave olarak Mod 2 (Ev Tipi) şarj kablosu da hediye ediliyor. 500e sahipleri tüm bunların haricinde FIAT Yol Arkadaşım uygulaması üzerinden “Wat Mobilite” Şarj İstasyon Gösterimi ve elektrikli araç dünyası hakkındaki bilgilere de hızlıca erişebiliyor.

Bulunurlukta en iyi şartları sağladık

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “500e’yi Türkiye pazarı ile araç bulunurluğu bakımından en doğru tarihte buluşturduğumuza inanıyoruz. Sadece lansman döneminde değil, sonrasında da bulunurluk anlamında en iyi şartları sağlamak için gerekli çalışmalarımızı yaptık. Fiat 500e bu haftadan itibaren tüm Fiat bayileri ve markamızın online satış platformu fiatonline üzerinden satışa sunuluyor. 500e La prima versiyonunu Hatchback, 3+1 ve Cabrio gövde tipleriyle müşterilerimizle buluşturuyoruz. Fiat 500e’nin Türkiye’de kısa sürede sevileceğine ve FIAT markasının satışlarında pozitif etki sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!