Auto Ajans

Haberler

Elektrikli iX1 ön siparişe açıldı

Elektrikli iX1 ön siparişe açıldı
Paylaş
Nisan 12
14:57 2023

Borusan Otomotiv,BMW’nin yüzde elektrikli kompakt SAV modeli iX1’i ön rezervasyona açtı. iX1 xDrive30 modeli 2 milyon 111 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Üçüncü nesliyle daha büyük bir tasarıma kavuşan iX1 xDrive30; elektrikli mobiliteye vurgu yapan mavi detayları, 20 inç boyutuna varan jant seçenekleri ve X şeklindeki gövde çizgileriyle farklılaşıyor. Adaptif LED Farlar, BMW’nin imza tasarımı olan böbrek ızgaraları ve tüm gövdede yer verilen dikey çizgiler ile yeni iX1 xDrive30’un; X modellerinde yer alan maceracı ruhuyla SAV duruşu destekleniyor.

Aracın ön konsolunu, 10.25 ile 10.7 inç büyüklüğündeki iki üniteden oluşan BMW Kavisli Ekran, yüzer kol dayama ve bu bölüme entegre edilmiş kontrol paneli domine ediyor. Böylelikle uzun yolculuklarda tüm sisteme ergonomik bir erişim imkânı tanıyor. iX1 xDrive30’da ana ekran hem dokunmatik hem de ses ile kontrol edilebiliyor. İç mekanda yer alan geniş tabanlı dijitalleşme enstrümanları sayesinde fiziksel düğme ve kontrollerin sayısı önemli ölçüde azaltılıyor. Katlanır arka koltuk sırtlıkları, bagaj kapasitesini artırmak için katlanabiliyor. Böylelikle 490 litre hacmindeki alan 1.495 litreye kadar çıkabiliyor.

29 dakikada yüzde 80 doluluk

Elektrikli BMW modelleri arasında premium kompakt sınıfta sunulan ilk dört tekerlekten çekiş sistemine sahip model olma özelliği taşıyan iX1 xDrive30, 313 beygir güç ve 494 Nm tork üretiyor. Araç, 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.6 saniyede ulaşabiliyor. Beşinci jenerasyon eDrive altyapısı ile iX1 xDrive30, otomobilin zeminine konumlandırılmış yüksek voltajlı batarya ve yüksek verimli şarj teknolojisini içeriyor. Tam şarjla 440 km’ye varan menzili kullanıcısına sunuyor. Araç, 130 kW DC şarj ile 29 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor. Sadece 10 dakikalık şarj ile 120 km menzile sahip oluyor. X-Line ve M-Sport tasarım paketleriyle tercih edilebilen yeni BMW iX1 xDrive30’da; BMW Head-Up Display, Adaptif LED farlar, panoramik cam tavan, elektrikli ön koltuklar ve hafıza fonksiyonlu sürücü koltuğu standart olarak yer alıyor.

Plug-in hibrit versiyonu da geliyor

BMW’nin “The Power of Choice” yaklaşımı doğrultusunda, tamamen elektrikli iX1 xDrive30 modeline ek olarak 88 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş menzili sunan ve 326 beygir motor gücüne sahip X1 xDrive30e modeli de önümüzdeki günlerde ön rezervasyona açılacak. Dört çeker altyapısı ile BMW X1 xDrive30e modeli Plug-in Hybrid motoru sayesinde ortalamada 1-0.7 lt/100 km yakıt tüketimi sunarken Sürüş Asistanı Professional ve Park Asistanı Plus gibi donanımları standart olarak sunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!