Auto Ajans

Haberler

Elektrikli KONA fırsatlarla satışta

Elektrikli KONA fırsatlarla satışta
Paylaş
Eylül 13
14:30 2021

Hyundai Assan, elektrikli B-SUV modeli KONA EV’yi Türkiye’de satışa sundu. Merakla beklenen araç, Autoshow Mobility 2021 ile yollara çıkmış oldu. KONA Elektrik’te; yeni görünümlü tamamen kapalı ızgaraya sahip ön kısım, yeni LED gündüz farları ile daha da geliştirilen ön kısım, KONA Elektrik’e özgü bir özellik olan asimetrik bir şarj portu, arka tamponda yatay gri çizgili difüzör ve yatay olarak uzatılmış arka stoplar öne çıkıyor. İçten yanmalı ve hibrit motorlara sahip diğer kardeşleri gibi yeni KONA EV de önceki versiyondan 40 milimetre daha uzun. Araç, diğer Hyundai modellerinde de kullanılan 10.25 inç dijital gösterge ile donatılırken ayrıca isteğe bağlı olarak 10.25 inç AVN multimedya ekranıyla satın alınabiliyor. KONA EV’de toplam 10 adet farklı gövde rengi sunuluyor.

KONA Elektrik,  Progressive donanım paketi ve iki batarya alternatif ile tercih edilebiliyor. Yeni modelde 64 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum 204 beygir güç üretiyor ve 7.6 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Baz versiyon  39.2 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor da 136 beygir güç üretiyor ve 9.9 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Her iki güç aktarma organı da 395 Nm tork sağlıyor. KONA Elektrik’in 64 kWh’lık versiyonu tek şarjla 484 kilometre yol katedebiliyor.

Akıllı Ayarlanabilir Rejeneratif Fren Sistemi, aracın frenleme seviyesini otomatik olarak ayarlamasına izin veriyor. Direksiyon simidinin arkasındaki vites kulakçıkları da sürücünün rejeneratif frenlemenin yoğunluğunu ayarlamasına izin veriyor. Böylece, ek enerjiyi mümkün olduğunda geri almış oluyor. Rejeneratif frenleme ayrıca, sürücünün frenleri kullanmadan aracı tam olarak durdurmasına da olanak tanıyor. Lityum iyon polimer pili (64 kWh versiyon-yüzde 10-80 arasında) şarj etmek için yaklaşık 47 dakikaya gereksinim duyuluyor. KONA Elektrik, üç fazlı AC şarj istasyonlarında veya evdeki özel bir elektrik kabiniyle 45 dakika (yüzde 80 şarj) gibi kısa sürede şarj edilebiliyor. Ayrıca sürücüler, ICCB elektrik kablosunu kullanarak normal ev tipi prizde de şarj edilebiliyor. Bu ev tipi normal prizin şarj süresi ortalama 28-36 saat arası olarak veriliyor.

5 bakıma ücret yok, wallbox hediye

Hyundai Assan, KONA Elektrik satın alanlardan ilk 5 bakım için bir ücret talep etmiyor. Araçlarını ev veya iş yerlerinde şarj etmek isteyen kullanıcılar için wallbox (şarj ünitesi) de hediye eden Hyundai Assan, ayrıca 250 dk’lık e-şarj kartını da ücretsiz olarak veriyor. Şirket, batarya 8 yıl ya da 160.000 km’ye kadar garanti veriyor. KONA Elektrik kullanıcıları, 1 yıl boyunca ücretsiz yol yardımı hizmetinden de faydalanabilecek. Hyundai Assan, KONA Elektrik’i lansmana özel fiyatlarla satışa sunuyor. KONA Elektrik Progressive’in bazı versiyonu 487 bin TL, KONA Elektrik Progressive 64 kWh 734 bin TL’ye satılıyor.

Altyapı 4-5 kat büyüyecek

Satışa sundukları yeni model hakkında görüşlerini dile getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Herkesin heyecanla beklediği KONA Elektrik modelimizi “Geleceğin bugüne hediyesi” sloganımızla AutoShow 2021 Mobility ile Türkiye pazarına sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Elektrikli ve hibrit araçlara olan talep Türkiye’de her geçen gün artış gösteriyor. Önümüzdeki iki yıl içinde satışların ve şarj istasyonu altyapısının 4-5 kat daha artması bekleniyor. Hyundai olarak, gelecek yıllarda satışlarımızın büyük bir kısmını oluşturacak elektrikli otomobillerimizin ilkini satışa sunarak Türkiye’de yepyeni bir dönemin başlangıcına imza atıyoruz. KONA Elektrik, SUV gövdesiyle çok yönlü bir kullanım imkanı sunarken, 484 km’lik menziliyle de şu an pazarda satılmakta olan tüm elektrikli araçlar arasında ilk sıraya yerleşiyor. Şimdi KONA Elektrik ile elektrikli araç akımını başlatıyor ve önümüzdeki yıl yeni elektrikli otomobillerimizle de pazardaki gücümüzü artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!