Auto Ajans

Haberler

Elektrikli Rolls-Royce kapış kapış

Elektrikli Rolls-Royce kapış kapış
Paylaş
Ocak 08
12:40 2024

Rolls-Royce, 2023 yılını rekor satış ve özel siparişle kapattığını duyurdu. Global satışlar 50’den fazla ülkede toplamda 6 bin 32 adet olarak gerçekleşti. Wraith ve Dawn gibi popüler modellerin üretiminin sona ermesinin ardından ilk elektrikli modeli Spectre satışlarının başlaması 2023 yılının dikkat çeken gelişmeleri arasında yer aldı. Özellikle Ekim 2022’de tanıtılan Spectre, genç müşteriler arasında büyük ilgiyle karşılaştı. Talepler, 2025’e kadar uzanan siparişlere dönüştü.

Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa bölgesinde 100’den fazla Spectre siparişi alındı. Spectre’nin Türkiye teslimatlarına bu yıl başlanacak. Spectre’ye Türkiye’den 20’den fazla talep gelmiş durumda. Ancak otomobile olan yoğun talep nedeniyle müşteriler beklemek zorunda kalacak. Spectre’in Avrupa fiyatı 400 bin eurodan başlıyor. Yüzde 60’lık ÖTV ve yüzde 20’lik KDV ile elektrikli Rolls-Royce’un Türkiye fiyatı yaklaşık 770 bin euroyu (25.2 milyon lira) bulacak. Rolls-Royce Türkiye’nin üç haneli satışla 2023’te de rekor kırdığını ekleyelim. 1.5 milyon euroluk Cullinan, ülkemizde en fazla rağbet gören model oldu. Rolls-Royce Motor Cars, 2022’de 100 adetlik satışla rekora imza atmıştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!