Auto Ajans

Haberler

Elektrikli RZ’e güvenlikten 5 yıldız

Elektrikli RZ’e güvenlikten 5 yıldız
Paylaş
Eylül 10
10:50 2023

Premium otomobil üreticisi Lexus’un elektrikli modeli RZ, bağımsız araç güvenliği test kuruluşu Euro NCAP tarafından 5 yıldızla ödüllendirildi. Türkiye’de 2023’ün son çeyreğinde satışa sunulacak elektrikli RZ, tasarımı, yüksek verimliliği ve teknolojilerinin yanı sıra güvenliğiyle de öne çıkıyor.Açıklanan çarpışma testi sonuçlarına göre RZ, tüm kategorilerden yüksek puanlar aldı. Yetişkin yolcu korumasında yüzde 87, çocuk yolcu korumasında yüzde 87, yayalar gibi diğer yol kullanıcıları korumasında yüzde 84 ve güvenlik asistanları performansında yüzde 81’lik puan elde edildi. Lexus RZ, çarpışma testlerinde farklı yaş, boy ve boyutlardaki yolculara yönelik her açıdan en iyi korumayı sağlarken aynı zamanda yenilikçi çarpışma önleme sistemleri ve birçok yeni aktif güvenlik teknolojileriyle de dikkat çekiyor.

RZ,  Euro NCAP’in son 2023 standartlarına göre “Çocuk Algılama” teknolojisiyle de ödüllendirilen ilk araç oldu. Bu teknoloji, ön koltukta veya arka koltukta, araçtan inerken bir çocuğun veya bebeğin bırakılma olasılığına karşı uyarı yaparak, özellikle sıcak havalarda hayat kurtaran bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Güçlü bir platforma ve gövde yapısına sahip RZ’nin bataryası şasinin altına konumlandırıldı ve dokuz hava yastığı standart olarak yüksek pasif güvenlik sağlıyor. RZ, tüm Lexus modelleri gibi kapsamlı gelişmiş güvenlik ve sürücü asistanları sistemlerini içeren Lexus Safety System + ile donatıldı. Üçüncü nesil Lexus Safety System + daha fazla riski tespit ederek önleyebiliyor. Bu güvenlik özellikleri arasında Çarpışma Önleyici Sistem, Şerit Değiştirme Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Dinamik Radarlı Hız Sabitleyici, Acil Durum Sürüş Durdurma Sistemi ve Proaktif Sürüş Asistanı bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!