Auto Ajans

Haberler

Elektrikli sayısı 1 yılda ikiye katlanacak

Elektrikli sayısı 1 yılda ikiye katlanacak
Paylaş
Ağustos 18
13:08 2023

Stellantis, yeni nesil BEV modellerinin gelişim hızını artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis; TotalEnergies ve Mercedes-Benz ile birlikte, Automotive Cells Company’nin Avrupa’da planlanan üç fabrikadan ilki olarak, Fransa’nın Billy-Berclau Douvrin kentindeki batarya fabrikasını açtı. Fransa’daki açılışı yapılan ilk ACC batarya gigafabrikası, yüksek performanslı bataryaların üretimini hızlandıracak. İlk üretim kapasitesi 13 GWh olan ve 2030’da 40 GWh’a yükselecek olan tesis, minimum karbon ayak izi ile yüksek performanslı lityum-iyon bataryalar sağlayacak. Stellantis, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki beş gigafabrika ve ek tedarik sözleşmeleriyle 2030 yılına kadar yaklaşık 400 GWh kapasiteye ulaşacak.

5 milyon elektrikli satacak

Stellantis’in bugün itibariyle pazarda 24 adet BEV (Batarya Elektrikli Araç) modeli bulunuyor. Şirket, 2024 yılı sonunda bu sayıyı ikiye katlayarak 47’ye çıkaracak. Stellantis, 2030 yılına kadar dünya genelinde 75’in üzerinde BEV ve küresel BEV satışının 5 milyon olmasını hedefliyor. Bugün Stellantis’in elektrikli araçları; Peugeot e-208 ve Fiat 500e, Fransa’da en çok satan ilk 5 ve Avrupa’da ilk 10 arasında yer alıyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “2020’de bu ortaklığa başlarken, mobilitede elektrikliye geçiş planımıza güç katacak elektrikli araç bataryaları geliştirmek için iddialı bir zaman çizelgesi hazırladık. Dare Forward 2030 stratejisini uygulamaya devam ediyor ve 2038 yılına kadar net 0 karbon hedefimize doğru ilerliyoruz. Stellantis, ileri teknoloji elektrikli araç çözümleriyle Avrupa’da elektrikliye geçiş hamlesine aktif olarak katkıda bulunuyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!