Auto Ajans

Haberler

Elektrikli tebliği netleşsin, yatırıma başlarız

Elektrikli tebliği netleşsin, yatırıma başlarız
Paylaş
Ocak 29
08:00 2024

Dünyanın lider elektrikli araç üreticisi BYD (Build Your Dreams), yeni SUV’u BYD SEAL U modelini tanıttı. BYD, 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren BYD SEAL U modelinin şarj edilebilir hibrit versiyonu BYD SEAL U DM-i’yi Türkiye’de satışa sunacak. BYD Türkiye, yürürlüğe giren elektrikli araçlar ithalatı yönetmeliğinin şartlarını yerine getirmek için tebliğin tüm maddellerinin netleşmesini bekliyor. Şirket çalışmaların tamamlanmasından sonra 20 servis başta olmak üzere şartları uygulamak adına yatırımlarını hızlandıracak. BYD Türkiye, yönetmelik nedeniyle ilk etapta elektrikli SEAL U’nun yerine şarj edilebilir versiyonunu getirmeye karar verdi.

BYD SEAL U lansmanında marka ve yeni model hakkında değerlendirmeler yapan BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, “BYD çok hızlı büyüyen bir marka konumuna geldi. 2022’de yıllık 2 milyon ve 2023’te yıllık 3 milyonluk satış hacmine ulaştı. Böylece dünyada en çok satış gerçekleştiren ilk 10 marka arasına girmeyi başardı. Kısa zamanda büyüyen BYD gibi güçlü, teknolojik ve çevre dostu bir markanın Türkiye pazarında olması Türk tüketiciler için avantaj, bizler için de büyük bir sorumluluk anlamına geliyor. Biz de BYD markası olarak Türkiye’de müşterilerimize en yenilikçi modellerimizi sunmak üzere çalışmalara devam ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında sunacağımız yeni modelimiz, BYD’nin şarj edilebilir hibrit modeli BYD SEAL U DM-i olacak. Bu modelimizi 2024’ün ikinci çeyreğinde Türk tüketicisiyle buluşturmayı planlıyoruz. Giderek globalleşen BYD markası, Avrupa’da ve Türkiye’de hızlı bir şekilde büyümeyi hedefliyor. Bu kapsamda yeniliklerimizi kademeli olarak ülkemizde de sunmaya devam edeceğiz. 2024 stratejimiz çerçevesinde BYD’nin şarj edilebilir hibrit modeli olan BYD SEAL U DM-i, Avrupa’da ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak” diye konuştu.

2024 sonunda 25 yetkili satıcıya ulaşacak

BYD’nin Türkiye’nin köklü markalarından biri olmayı hedeflediğini belirten Ergun, şunları kaydetti: “Elektrikli araçların ithaline ilişkin yürürlüğe giren tebliğin ardından farklı bir süreç yönetmeye başladık. Bu noktada ürün stratejimizde değişiklikler yapmak durumunda kaldık ve bazı modellerin lansman tarihlerini öne çektik. Bununla birlikte Türkiye’de satış ve satış sonrası yapılanmamızı da geniş kapsamlı olarak uygulamaya devam ediyoruz. Yeni bir markanın müşterilerine en iyi hizmeti verecek satış, servis, yedek parça yatırımlarını gerektiği şekilde yaparak ürünlerini Türkiye pazarına sunması önem arz ediyor. Buna bağlı olarak bayilik altyapısının çok iyi planlanması gerekiyor. Aksi takdirde, aceleye getirilmiş bir yapılanmayla satışa başlanması en başta müşterileri mağdur edecektir. İlk planladığımız şekilde çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bayi başvurularımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bayi sayımız artmaya devam ediyor ve 2024 sonunda en az 25 bayimiz ile faaliyet göstermeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte mevcut tebliğin tüm maddelerinin netleşmesini yakından takip ediyoruz ve bu detayları anlayarak gereklilikleri yerine getirecek şekilde uygun yatırımları yapmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Türkiye’ye özel esnek üretim

BYD’nin Türkiye’ye bakış açısını da değerlendiren İsmail Ergun, “BYD markası, Türkiye pazarını her zaman stratejik olarak önemli bir konumda değerlendirdi. Mevcut şartlarda ise en hızlı çözümü bulmak adına BYD Avrupa ile yakın bir iş birliği yaptık. Böylece BYD SEAL U’nun şarj edilebilir hibrit modeli BYD SEAL U DM-i’nin üretimini önceliklendirdik. Fabrika, üretim planlamasını kısa sürede değiştirerek Türkiye için esnek bir yaklaşım ortaya koymuş oldu. Bu sayede 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren, şarj edilebilir hibrit teknolojisine sahip BYD SEAL U DM-i modelimizi, Avrupa’da ilk olarak satışa sunan ülke olmaya hazırlanıyoruz” dedi.

SEAL U rekabetçi fiyatla çıkacak

BYD SEAL U modelinin özelliklerine de değinen Ergun, şu bilgileri verdi: “BYD SEAL U DM-i, D-SUV modeli olarak markanın üstün özelliklerini yansıtıyor. Daha önce Türkiye’de BYD ATTO 3 modeline gösterilen ilginin BYD SEAL U DM-i modeline de fazlasıyla gösterileceğine inanıyorum. Özellikle Türkiye’de henüz elektrikli araç kullanmayıp, elektrikli sürüş keyfini yaşamak isteyenlerin büyük beğenisini toplayacağına inanıyorum. Ailelerin yanı sıra sportif tarza sahip araçları sevenler de, BYD SEAL U modelini tercih edeceklerdir. 1.5 litrelik benzinli motoru elektrik motoruyla birleştiren BYD SEAL U DM-i, 1.000 km’yi aşan sürüş menziline sahip. BYD SEAL U DM-i modelini, D-SUV segmentinde rekabetçi bir fiyatla satışa sunacağız.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!