Auto Ajans

Haberler

Elektrikli tebliğinin en can alıcı noktası

Elektrikli tebliğinin en can alıcı noktası
Paylaş
Şubat 12
08:05 2024

Otomotiv pazarı 2024’te de sıradışı bir yıl geçireceğe benziyor. İlk çeyrek ÖTV muafiyetli satışların etkisiyle hareketli, ikinci-üçüncü çeyrek farklı ve son düzlükte daha farklı olacak. Sektör yöneticileri de bu senaryoyu savunuyor. Görünen o ki 650 bin adede gerilemesi beklenen binek otomobil pazarını elektrikliler sırtlayacak. Geçtiğimiz haftalarda elektriklilerin 2024’te pazar payının yüzde 15’e çıkabileceğini sizlere aktarmıştım. Elektriklide öncü markalardan Doğan Trend Otomotiv’in de öngörüsü bu yönde. Şirket 2023’te yüzde 6.8’ye ulaşan elektriklilerin payının bu yıl yüzde 14’e, 2025’e yüzde 19’a ulaşacağını tahmin ediyor. Dizelin payı 2024’te yüzde 10’a, seneye yüzde 8’e inecek.

Sırada MAİS mi var?

Elektrikli araçlarla ilgili senaryoları çizerken, gelelim sektörün gündemini oluşturan Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliği konusuna. BYD Türkiye’den sonra MG Türkiye de düzenlemenin şartlarını yerine getireceğini sadece teknik detaylardaki belirsizliklerin netleşmesini beklediklerini açıkladı. Daha önce de değindiğimiz gibi ALJ Grubu, Doğan Trend Otomotiv gibi büyük gruplar büyük potansiyel içeren elektrikli pazarına bırakmaz. Yakın zamanda MAİS’in de tebliğle ilgili kararlarının sinyalini verecektir.

Distribütör bayinin yanına dükkan açar mı?

MG Türkiye’nin 2024 yılı hedeflerinin paylaşıldığı toplantıdan aldığım izlenimler, 20 yetkili satıcı için karar alınmış ancak acele etmiyorlar. Tedbirli davranarak Aralık’ta iki gemiyi Türkiye’ye yöneltmişler. 6 ay yetecek kadar stoklarının olması ellerini güçlendirmiş. Kararlarının ete kemiğe bürünmesi için 2-3 ay zamanlarının olduğuna dikkat çekiyorlar. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin’in en fazla önem verdiği konu yetkili satıcılarının mağdur olmaması. Bugüne kadar beraber hareket ettikleri bayileri yarı yolda bırakmak istemediklerinin altını özellikle çiziyor. Tesisleri kendilerini kurduğu zaman bayilerle doğrudan rekabet eder hale geleceklerine dikkat çekiyor. Burada rekabet hukuku, yetkili satıcılarla kontratlar, yapılan yatırımlar, yedek parça yönetimi, çözülmesi gerekenlerin başında geliyor. Hatta Dağtekin, psikolojinin bile önemine değiniyor.

Karar ne zaman netleşir?

İşte bu soru işaretleri Ticaret Bakanlığı ve TSE ile yapılan görüşmeler ve teknik detayların aydınlanmasıyla netleşecek. Ancak öyle ya da böyle Doğan Trend Otomotiv, tebliğin şartlarını yerine getirecek. MG Türkiye’nin halihazırda 30 yetkili satıcısı var. 2024’te bu sayı 40’a çıkacak. Bayilerin 20’sinin ortaklık yoluyla mı yoksa satın almayla mı üzerine alacak, 2-3 aya Doğan Trend Otomotiv buna karar verecek.

Elektrikli ithalat tebliğine hibrit çözüm bulan Ulubaşlar Grubu bünyesindeki Ulu Motor da geçen hafta yatırım çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Skywell ve Leapmotor’un temsilcisinin bu konuda ne kadar istekli ve kararlı olacağını yakın zamanda göreceğiz. Diğer küçük markalar gözü kulağı ise tebliğin teknik detaylarında ‘bayi ortaklı servise izin’ ibaresinde olacak hiç kuşkusuz.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!