Auto Ajans

Haberler

Hangi modelin pili daha çok dayanıyor?

Hangi modelin pili daha çok dayanıyor?
Paylaş
Ağustos 14
13:45 2019


Elektrikli ve hibrit otomobiller, büyük bir hızla hayatımıza girmeye hazırlanıyor.  Üreticiler de elektriklilerin önündeki engelleri aşmak için tüm hızlarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Elektrikli araçlar ile ilgili akla gelen ilk soru işareti bataryaların ömrü oluyor. Laptoplardan, cep telefonlarından veya tabletlerden bildiğimiz gibi bataryaların kapasitesi zamanla azalıyor ve performansları düşüyor. Bu tarz elektronik cihazların bataryalarını değiştirmek daha az maliyetli olsa da, otomobil için aynısı söz konusu değil.

Kullanıcıların kendilerini güvende hissetmeleri adına, üreticiler de bataryalar için garanti süreleri sunuyor. Bataryalarda zamanla kapasite düşüşü olacağını kabul ediyorlar. Ancak bunlar tüketici elektroniğinde olduğu kadar kısa zamanda gerçekleşmiyor. Şirketler bataryalarına güvenerek bunları çeşitli garantiler altına alıyor. Son olarak tanıtılan VW ID.3’ün bataryasında 8 yıl/160 bin kilometre garanti olacağı açıklandı. 550 km menzil sunması beklenen model, bu garanti süresince kapasitesini en az yüzde 70 oranında koruyacak.

Modellerde garanti süresi ne kadar?

BMW’nin i3 modelinde de 8 yıl/160 bin kilometre garantisi veriliyor. Bu garanti kapsamında pilin kapasitesinin yüzde 70’inin korunacağı belirtiliyor. Aynı şekilde Mercedes de elektrikli araçlarında bu şartları sağlıyor. Kia elektrikli Soul’da bu garantiyi aynı şartlarda 10 yıla çıkarıyor. Nissan, Leaf modelinde bataryanın büyüklüğüne göre yüzde 70 kapasiteyle 5-7 yıl arasında bir garanti sunuyor. Toyota hibrit araçlarında 5 yıl garantiye ek olarak, yıllık kontrollerin düzenli yapılması koşuluyla 10 yıl garanti veriyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

⚡️Sıfır emisyonlu filo kurmayı hedefleyen DHL, Ford'a 2 bin adet Gölcüklü E-Transit siparişi verdi.

⚡️DHL, önümüzdeki dönemde daha fazla E-Transit'i araç parkına katacak.

http://www.autoajans.com/golcuklu-e-transite-dev-siparis

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!