Auto Ajans

Haberler

Elektriklide çarşı karışacak!

Elektriklide çarşı karışacak!
Paylaş
Nisan 10
08:00 2023

Türkiye otomotiv sektörü her alanda son dönemin en hareketli günlerini geçiriyor. Üretim temposu iç pazarla artıyor, ihracat ve satışlar rekor kırıyor. Sektör zorluklarla geçen son 3 yılın adeta acısını çıkartıyor. Birçok marka satış rekoru kırmayı istediklerini açıklarken, ilk çeyrek performansları bu yolda ilerlediklerini gösteriyor. Özellikle seçim öncesi talep çok güçlü. Döviz kurunun fırlamasından korkan tüketiciler, satın alım kararını öne çekiyor. 14 Mayıs öncesi dolar ve euronun kıpırdanmaya başlaması dikkatlerden kaçmıyor. Zaten tüketici şimdi karar verse 3-6 ay arasında beklemek zorunda kalıyor. Son dönemde telefonum yine ‘Araç bulabilir miyiz’ ricalarıyla susmuyor…

Markalar Türkiye’ye öncelik veriyor

Elektrikli otomobil dünyasındaki hareket de öne çıkıyor. Özellikle Tesla’nın pazara girmesi meraklılarını heyecanlandırmış. Ancak yoğun talep nedeniyle teslimatlar Tesla’nın açıkladığı gibi Mayıs ayına pek yetişmiyor. En erken Temmuz ayına tarih veriliyor. Berlin fabrikasında üretilen Model Y’ye Avrupa’dan da önemli ilginin olması Tesla’yı zorluyor. Model Y’nin Şubat’ta 18 bin 446 adetle Avrupa’da en çok satan otomobil olduğunu ekleyeyim. Türkiye pazarındaki elektrikli potansiyelini gören birçok markanın öncelik vermesi dikkatimi çekiyor. Geçen hafta ülkemizi ziyaret eden Opel CEO’su Florian Huettl, elektrikli Astra’nın 3-4 ay içinde ilk olarak Almanya, Birleşik Krallık ve Türkiye’de satışa sunulacağını açıkladı. Avrupa’da en çok elektrikli satıldığı ülkeler Fransa, Hollanda, Norveç, İsveç, Danimarka, İsviçre, Belçika, Avusturya, İspanya İtalya’dan önce elektrikli Astra, Türk tüketicilerle buluşacak. Her ne kadar gelecek araçlar sınırlı sayıda olsa, Opel’in bu kararı Türkiye’ye verilen önemin ispatı.

Rekabet sektörü ileriye götürür

ALJ Grubu, BYD’nin Türkiye faaliyetlerine start vermek için harıl harıl çalışıyor, son çeyreğe yetiştirmeye gayret ediyor. Birçok grubun ek Gümrük Vergisi’ne rağmen Çinli start-up’ları ülkemize getirmek için uğraştığını duyuyorum. Bu yıl MG, Renault, Dacia, Jeep, Ford, Hyundai’nin yeni elektriklilerinin piyasaya girecek olması voltajı iyice artıracak. Bu yıl için 50 bin adetlik elektrikli satışından bahseder hale geldik. Dile kolay son 10 yılda satılan toplam 16 bin 500 elektriklinin 3 katı. Özellikle Volkswagen’in merakla beklenen elektrikli modellerinin Türkiye’ye gelmesiyle 2024’te rekabet zirveye çıkacak. Unutmayalım ki rekabet her zaman iyidir, müşteri memnuniyeti ve kalite seviyesini yükseltir.

Şarj alt yapısı yatırımlarının da hızlanmasıyla vatandaşların yolda kalma endişesi azalacak, elektrikliye daha fazla ilgi gösterecektir. Yaklaşık 4 bin adet olan şarj noktası sayısının artması bekleniyor. EPDK’den lisans alan 122 şirketin yatırımları tüm hızıyla sürüyor. Hiç kuşkusuz sayı ilk etapta yetersiz kalacaktır. Ancak şarj alt yapısı tüm dünyada tartışma konusu. AB’deki 480 bin adet olan şarj sayısı yetersiz kalıyor. İlk etapta minimum 1 milyon adede çıkarılması talep ediliyor.

Elektrikli senaryoları tutar mı?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı projeksiyonu hatırlarsak; Orta Senaryo’da 2023’te elektriklilerin pazar payının yüzde 5’e çıkması, araç stokunun 75 bin adede ulaşması ve kamuya açık 12 bin 500 şarj soketinin (% 30’u DC olmak üzere) kurulu olması bekleniyor. Agresif Senaryo’da hafif ticari dahil elektrikli araçların pazar payının yüzde 10 olması, araç stokunun 110 bin adede çıkması ve 28 bin şarj soketinin (% 30’u DC olmak üzere) kurulması öngörülüyor. İlk senaryo çok hayal gibi durmuyor. 50 bin elektrikli satılsa, araç stoku yaklaşık 66 bin adet düzeyine gelecek. Şarj yatırımları hedefi de uygun. Görünen o ki sadece Togg’un etkisiyle değil tüm markaların ilgisi ve yatırımlarıyla elektrifikasyon Türkiye’de hızlanacak…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!