Auto Ajans

Haberler

Elektriklide indirim rekabeti

Elektriklide indirim rekabeti
Paylaş
Nisan 26
16:56 2024

Hyundai Assan, 2024 yılındaki elektrifikasyon stratejisine ağırlık vermeye devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz ay satışına başladığı yüzde 10 ÖTV dilimine giren IONIQ 5 Advance modelinin fiyatında yüzde 8 indirim yaptı. IONIQ 5’in 4×2 çekiş sistemine sahip Advance donanım seviyesinin fiyatı 1 milyon 649 bin TL olarak belirlenirken, “Şimdi Al, 6 Ay Sonra Öde” imkanı da sunuluyor. IONIQ 5 Advance’in donanım listesinde; piksel tasarımlı LED ön farlar, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlar dikkat çekerken aynı zamanda ön tarafta soğutma özelliğine sahip ısıtmalı deri koltuklar, BOSE Premium ses sistemi, 12.3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları yer alıyor.

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 beygir) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Araç 384 km menzil sunuyor. Buna karşılık şehir içi kullanımda 587 km menzile kadar ulaşabiliyor. IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması Advance donanım seviyesinde 8.5 saniye. Maksimum hız 185 km/s ile sınırlandırılmış. 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında 5 dakika şarj etmeleri yeterli. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!