Auto Ajans

Haberler

Elektriklide sürpriz matrah düzenlemesi

Elektriklide sürpriz matrah düzenlemesi
Paylaş
Kasım 18
10:54 2023

Elektrikli otomobiller için sürpriz matrah düzenlemesi geldi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla, motor gücü 160 kW’ın altındaki sadece elektrik motorlu olan binek otomobiller için ÖTV oranına esas ÖTV matrahında değişikliğe gidildi. Buna göre yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan elektrikliler için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Diğer ÖTV dilimlerinde matrahlarda güncelleme yapılmadı. Düzenleme ufak farkla yüzde 10’luk ÖTV dilimini kaçıran modellere yarayabilir. Kararla satış fiyatı 1 milyon 914 bin liraya kadar olan elektrikliler yüzde 10’luk vergiye tabi alacak. Elektrikli araç satan markalar düzenleme ile bir miktar nefes alabilecek.

Peki Türkiye’de hangi elektrikli modeller yüzde 10 ÖTV dilimine giriyor. Cardata’nın verilerine göre 33 elektrikli yüzde 10 ÖTV’ye tabi. Yüzde 10 vergiye dahil olacaklar da vardır. İşte o modeller:

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!